Gitanes efsanesi bitiyor

Hürriyet Haber
02.09.2005 - 02:05 | Son Güncelleme:

Fransa'nın Bordo şarabı kadar tanınan simgelerinden biri sayılan Gitanes sigarası, tarihe karışıyor. Gitanes’in yanısıra Gauiloises’ı da üreten Altadis, hızla düşen satışlar nedeniyle fabrikasını kapatma kararı aldı.

FRANSIZ yaşam biçiminin simgelerinden sayılan Gitanes ve Gauiloises’i üreten Altadis’e ait fabrika dün kapandı. Fransız ve İspanyol ortaklığı olan Altadis yılda 12 milyar adet sigara üretiyordu. Fransa’da sigaraya karşı gelişen eğilimin Gitanes ve Gauiloises satışlarını olumsuz yönde etkilediği, her iki markanın 1978’lerde yüzde 81 olan pazar payının 2005’te yüzde 20’ye düştüğü belirtildi.

ÖLMEK İLE EŞDEĞER:

Araştırmalara göre, yetişkin Fransızlar’ın sadece yüzde 32’si sigara içiyor ve bu tiryakilerin çok azı Gitanes gibi sert sigaraları tercih ediyordu. Fransa’da son yıllarda Gitanes tiryakisi olmak ölmek ile eşdeğer sayılıyordu.

YÜKSEK VERGİ VURDU:

Her iki markanın satışlarının düşmesinin bir başka nedeni de Fransız Hükümeti’nin sigaradan aldığı yüksek vergi oldu. Vergiler nedeniyle Gitanes ve Gauloises’in Fransa’da satış fiyatı 5 Euro’ya yükseldi. Bu durumda tiryakiler daha düşük fiyatlı sigara markalarına yöneldiler.

SİMGE OLMUŞTU:

Gitanes ve Gauiloises sadece birer sigara markası olarak değil, aynı zamanda Fransız yaşam biçiminin parçası olarak görülüyordu. Uluslararası alanda Gitanes, Bordo şarabı kadar Fransa’nın simgesiydi.

BİR DEVRİN SONU:

Gitanes yirminci yüzyılın başından itibaren şarkılara, filmlere konu olmuştu. Özellikle Fransız entellektüelleri Gitanes tutkunuydu. Albert Camus, Jean Paul Sartre gibi filozoflar Gitanes tiryakisi olarak tanınıyordu. Fransız Le Figaro Gazetesi, Altadis fabrikasının kapatılmasını ‘Bir devrin sonu’ olarak yorumladı. Gitanes Türkiye’de de sert sigara sevenlerin gözdesiydi.

En tanınan ‘Çingene’

GITANES Fransızca ve İspanyolca’da ‘Çingeneler’ anlamına geliyor. Sert içimi ile tanınan Gitanes sigaralarının paketi üzerinde dans eden Çingene kadın figürü bulunuyor. Gece mavisi renginde olan sigara paketinin sol üst köşesinde yer alan Çingene kadın aynı zamanda markayı oluşturuyor. Gitanes markası sigaralarının sert tadı kadar paketinin renkleri ve dans eden Çingene kadın figürü ile tanınıyordu.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı