GeriEkonomi Girişimcilik yetenekleri Türk yöneticileri farklılaştırılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Girişimcilik yetenekleri Türk yöneticileri farklılaştırılıyor

Girişimcilik yetenekleri Türk yöneticileri farklılaştırılıyor
refid:14772338 ilişkili resim dosyası

Dünyanın en önemli yönetici araştırma, seçme ve yerleştirme şirketlerinden Stanton Chase International’ın yönetim kurulu toplantısı İstanbul’da gerçekleşti.

Yönetim kurulu toplantısına katılmak üzere Türkiye’ye gelen bölge başkanları, basın mensuplarıyla yaptıkları toplantıda Türk yöneticilerle ilgili gözlemlerini ve öngörülerini paylaştılar.

 “Avrupa nüfusu yaşlanıyor. Türkiye, geleceğin istihdam pazarında global öneme sahip.”

Toplantıya Avusturalya’dan katılan Stanton Chase International Yönetim Kurulu Başkanı James Allen, Türkiye’nin stratejik önemini şöyle açıkladı; “Türkiye’nin konumu gereği global şirketler için stratejik bir bölge olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak giderek daha önem kazanan bir noktayı da atlamamak gerek. Türkiye çok genç nüfuslu bir ülke ve genç nüfus yoğunluğu, bir ülkenin gelişmesinde ve yenilikleri hayata geçirmesinde ona önemli bir avantaj sağlıyor. Avrupa’da giderek önemli bir sorun olmaya başlayan, azalan genç nüfus problemine bölge içinde çözüm getirebilecek en iyi seçeneği Türkiye olarak görüyoruz. Türkiye’nin yönetim anlamında bölgesel lider konumunda olmasının sebebi de bu.”

“Kriz deneyimleri, Türk yöneticileri global pazarda avantajlı kılıyor.”

Stanton Chase International Yönetim Kurulu Başkanı James Allen, Türk yöneticilerin kriz performanslarına ilişkin şunları paylaştı; “Türk iş dünyası, krizler konusunda doğal olarak daha deneyimliydi ve global etkilere rağmen bir çok ülkede yaşanana kıyasla krizi iyi yönettiniz. Türk liderlerinin ortak özelliklerinden biri olan risk alma ve girişimcilik konusundaki çeviklikleri bence bunun en önemli sebeplerinden biriydi. Türk iş dünyasına yönelik bir başka saptamam da, profesyonel alana, politik eğilimlerin karışmaması konusunda gösterilen özen. Bunu bir yönetici olarak çok takdir ediyorum.”
Allen Türk yöneticilerin hem Batı pazarlarında, hem de Akdeniz Bölgesi, Rusya ve Ortadoğu pazarlarında çok iyi işler çıkardıklarını ekleyerek, bu alanların birbirleriyle yaptığı alışverişin merkezi olmaya İstanbul’dan daha uygun bir lokasyon düşünemediğini söyledi.

“Kültürel çeşitlilik, yöneticilere büyük bir zenginlik katıyor.”

James Allen, konuşmasında Stanton Chase İnternational Istanbul ofisinin krize rağmen büyümeyi sürdürdüğünü ve 2010 yılının ilk çeyreğinde oluşan talebin Türkiye’nin reel büyümesiyle ilgili olumlu ipuçları verdiğini belirterek şunları ekledi, “İstanbul ofisi kısa sürede Stanton Chase International içinde bir başarı öyküsü yaratmayı başardı. Geçtiğimiz yıl dünyanın en başarılı 3 ofisi arasında yer aldılar. Bence başarılarının en önemli sebebi kişisel yetkinlik ve özelliklerinin ötesinde, çok geniş bir skalada servis vermeye ve farklı kültürlerle iletişim kurmaya alışık, çeşitliliği günlük yaşantılarında bile yaşayan zengin portföylü danışmanlar olmaları.  Türk yöneticilerin de en önemli avantajları bu; sosyal ve kültürel çeşitlilik içeren organizmaları yönetmek konusunda da özel bir yeteneğe sahipler, dahası böyle bir ortamda büyümüş, eğitim almış olmanın avantajını yaşıyorlar. Bunun yanısıra çevikler ve hızlı/doğru karar alma yetkinliğine sahipler ki, bunlar da çok değerli yöneticilik özellikleri...”

“Özel sektördeki kadın yöneticiler etkileyici bir performans gösteriyor.”
James Allen, Türkiye’deki kadın yöneticilerin de, uluslararası şirketlerde geldiği noktayı son derece etkileyici bulduklarını ifade etti. “Türkiye, bulunduğu bölgede yönetim alanında bir rol model olmayı sürdürüyor, kadınların iş yaşamındaki başarıları ve performansları da bunun en önemli göstergesi,” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle