GeriEkonomi Gideceği limanı bilmeyene hiçbir rüzgar iyi gelmez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gideceği limanı bilmeyene hiçbir rüzgar iyi gelmez

Gideceği limanı bilmeyene hiçbir rüzgar iyi gelmez
refid:3930192 ilişkili resim dosyası

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, gemicilerin "Hangi limana gitmek istediğinizi bilmiyorsanız, hiçbir rüzgar sizler için doğru rüzgar değildir" sözünü hatırlatarak, faaliyet gösterdikleri iş kolllarında her fırsatı değerlendirdiklerini belirtti.

SABANCI Holding olarak "kısa vadeli büyüme peşinde olmadıklarını" vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, geçen yıl özelleştirmelerde ve satın almalarda yeterince agresif gözükmedikleri yorumlarına denizcilerin "Nereye gitmek istediğinizi bilmiyorsanız, hangi limana varmak istediğinizi bilmiyorsanız hiçbir rüzgar sizin için doğru değildir" sözünü hatırlattı.

FIRSATLARI DEĞERLENDİRDİK:

Bu sözden yola çıkarak Sabancı Holding’in içinde bulunduğu iş kollarında stratejisine uygun olarak önüne çıkan fırsatları değerlendirdiğini belirten Sabancı, sözlerine şöyle devam etti: "Elinizi attığınız her fırsatı gerçekleştiremeyebilirsiniz. Ama örneğin ’perakendecilik ana işimizdir’ dedik, Gima fırsatı vardı, değerlendirdik. ’Çimento ana işkolumuzdur’ dedik, ’Bu konuda en az iki fabrika almalıyız’ dedik, çalıştık, girdik aldık. Şu anda biri hukuki süreçte onun da üzerinde çalışıyoruz. ’Sigortacılık ana işimiz’ dedik Başak Sigorta ihalesine girdik, hayırlı olsun 268 milyon doların üzerine çıktı. Bizim sınırımızı aştı. Ama 268 milyon dolara kadar oradaydık. Dolayısıyla özelleştirmelerde stratejimize uyan önümüzdeki süreçte dağıtım işleri gelecek. Niyetliyiz, çalışıyoruz. Değerlendireceğiz."

SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME:

Türkiye’nin istikrarlı bir döneme girdiğine inandıklarını ifade eden Sabancı, "Bu istikrarlı dönemde önümüzü gören, daha uzun vadeli planlar yapan bir grup olmak istiyoruz" dedi. Güler Sabancı sözlerini şöyle sürdürdü: "Sabancı Holding’i 10 yıl sonra da paydaşlarına kalıcı değerler yaratan bir grup olarak görmek istiyoruz. Yeni vizyonumuzu fark yaratarak kalıcı üstünlükler sağlama olarak tespit ettik. Verimlilik ve rekabetçilikten şaşmamamız lazım. Bunun yanında sürdürülebilir büyümeye önem veriyoruz. Kısa vadeli büyümeler peşinde değiliz. İstikrarlı sürdürülebilir büyüme ve sürdürülebilir karlılıktan yanayız. Paydaşlarımıza böyle değer yaratacağımıza inanıyoruz. Bunu yapabilmek için yaratıcılığı ve inovasyonu mutlaka öne çıkartmamız lazım."

Cari açık risk ama kriz beklemiyoruz

GÜLER Sabancı, holding olarak yüksek cari açığı bir risk unsuru olarak görmekle birlikte kriz beklentisi içinde olmadıklarını söyledi. Sabancı, "Üzerinde durulması, takip edilmesi gereken bir konu. Ancak 2006 yılında temel bir kriz beklemiyoruz" diye konuştu. Türkiye’de makroekonomik dengelerin sağlandığını belirten Sabancı, şu değerlendirmeyi yaptı: "Şimdi bunu sürdürmemiz gerekiyor. 2003’de 10.3 olan işsizlik, artan nüfusa rağmen yüzde 9.7’lere geriledi. Bu yeterli değil. Genç bir nüfusumuz var. Belki de en zorlu noktamız burası. 3 yıldır istikrar içinde, planlı mali bir disiplinle yürütülen çalışmalar sonuçlarını verdi. Eksiklerimiz yok mu? Var. Hep beraber hassas bir şekilde cari açığımızın yüksekliğini takip ediyoruz. Kayıtdışı ekonominin kayıt altına alınması, sadece yerli yatırımcının değil, yabancı yatırımcıların da üzerinde hassasiyetle durdukları bir konu. Sosyal güvenlik reformu konusunda ivedilikle bir gerçekleşme, bir reform bekliyoruz."

Hukuki sıkıntılar var

EĞİTİM
ve hukukun Türkiye’nin önündeki önemli konulardan biri olduğunu vurgulayan Güler Sabancı, özelleştirmelere ilişkin yargı kararlarının anımsatılması üzerine Sabancı, "Özelleştirmeler konusunda hukuki sıkıntılar var. Biliyoruz ki bu sıkıntılar 1985’lerden beri var. Dolayısıyla hukuk reformu diye altını çizerek istediğimiz konulardan biri de bunları kapsıyor" dedi. Sabancı, Avrupa Birliği (AB) sürecinde taramaların başladığını, bu konuların önümüzdeki dönemde Türkiye’nin önüne geleceğini kaydetti.

Enflasyon beklentisi hükümetin üzerinde

BU
yıl Türkiye’de ekonomide istikrarın devam etmesini ve yüzde 5 civarında büyümenin sürmesini öngören Sabancı Holding, enflasyonun ise hükümetin yüzde 5 olan hedefinin bir puan üzerinde çıkmasını bekliyor. 2006 enflasyon tahminini yüzde 6.2 belirleyen Sabancı Holding böylece, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti’nin ’enflasyon hedeflemesi’yle ilgili toplantıda sunduğu iki senaryodan birindeki ’belirsizlik aralığı’nın üst sınırı yüzde 6.3’lik tahminini dikkate almış oldu. Yüksek cari açık ve aşırı değerli YTL’yi 2006’da da risk faktörleri arasında gören Sabancı Holding yöneticileri, faizlerde düşüş, milli gelinde ise artış öngörüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle