GeriEkonomi 50 gün sonra hakim karşısına çıkan Ghosn, suçlamaları reddetti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

50 gün sonra hakim karşısına çıkan Ghosn, suçlamaları reddetti

50 gün sonra hakim karşısına çıkan Ghosn, suçlamaları reddetti

RENAULT-Nissan-Mitsubishi’nin ‘Maliyet katili’ lakaplı efsane CEO’su Carlos Ghosn, 19 Kasım’dan bu yana tutuklu olduğu Japonya’da ilk kez halka açık duruşmada hakim karşısına çıktı.

JAPON Nissan’da gelirini 5 yıl süreyle düşük göstermekle suçlanarak, 50 gün önce apar topar tutuklanarak Tokyo’da tek kişilik hücreye kapatılan Ghosn, ilk kez kamuoyunun karşısına çıkarak tüm suçlamaları reddetti. Elleri kelepçeli ve iple belinden bağlı olan Ghosn,  “Ben masusum. Hatalı bir şekilde suçlanıyorum ve hatalı bir şekilde tutuklandım. Bana yöneltilen iddialar dayanaksızdır.” diyerek kendini savundu. Kravatsız siyah bir takım ve beyaz gömlek giyen Ghosn’un ciddi kilo kaybettiği ve saçlarının üst taraflarının griye döndüğü dikkat çekti.

Maaşını eksik gösterdiği iddialarını kabul etmediğini söyleyen Ghosn, sözlerine “Her zaman dürüst davrandım. On yıldır sürdürdüğüm profesyonel kariyerimde hiç bir zaman yanlış bir şeyle suçlanmadım.” diyerek devam etti.

Savcıların yaptığı suçlamaların gerçekleri yansıtmadığını belirten Ghosn, “Nissan’dan hiçbir zaman tazminat almadım, sabit bir miktarın ödenmesi için Nissan ile herhangi bir sözleşmeye yapmadım.” şeklinde konuştu.

Ghosn verdiği yatırım kararlarından dolayı şirketi 17 milyon dolar zarara uğrattığı iddiasına ise Nissan’ı terk etmek gibi bir seçeneği olduğunu ancak kalmaya karar verdiğini dile getirerek “Bir kaptan fırtınada gemiyi terk etmez.” diye cevap verdi.

​İş adamının avukatının tutuksuz yargılanma talebi delillere karartma riski ve kaçma şüphesi olduğu için reddedildi. Suçlu bulunması halinde Ghosn’un 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor. Duruşma için dün Tokyo’da hayat dururken binlerce kişinin de adliye sarayına akın etmesi dikkat çekti.

50 GÜNDER TUTUKLU

Ghosn, 2011’den itibaren 5 yıl boyunca maaşını toplam 5 milyar yen (yaklaşık 234 milyon lira) düşük göstererek Japonya yasalarını çiğnediği şüphesiyle 19 Kasım’da Tokyo’da tutuklanmıştı. Savcılığın talebi üzerine tutuklanan ve yasalar gereği 22 günlük tutukluluk süresi 10 Aralık’ta dolan Ghosn’un, 2016-2018’i kapsayan yeni iddialar üzerine 20 Aralık’a kadar tutuklu kalmasına karar verilmişti. Bu sürenin savcılığın talebi ve mahkemenin onayı ile 30 Aralık’a kadar uzatılabileceği kaydedilmişti.50 gün sonra hakim karşısına çıkan Ghosn, suçlamaları reddetti

Ghosn, 1999’da Renault ile sermaye ortaklığı çerçevesinde Japon otomobil şirketinin devrini yönetmek için operasyon direktörü sıfatıyla Nissan’a gelmişti. Şirketin iyileştirilmesine yönelik fabrikaların kapatılması dahil katı yeniden yapılanma önlemlerine öncülük eden Ghosn, 2001’de hisse sahipleriyle yapılan toplantıda Nissan’ın Üst Yöneticiliğine getirilmiş, 2005’te de Renault’nun Üst Yöneticisi olmuştu. Yakıt veri manipülasyonu skandalının vurduğu Mitsubishi şirketi de 2016’da Nissan-Renault ortaklığına katılmıştı. Nissan, Renault ve Mitsubishi ortaklığı, bu yılın ilk yarısında 5,54 milyon araçla, başlıca rakibi Volkswagen’i geride bırakarak dünyanın en büyük otomobil satıcısı oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle