GeriEkonomi 'Gezi' protestosu için sendikalar sivil toplum örgütleri iş bıraktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  456
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Gezi' protestosu için sendikalar sivil toplum örgütleri iş bıraktı

'Gezi' protestosu için sendikalar sivil toplum örgütleri iş bıraktı
refid:23437835 ilişkili resim dosyası

KESK'in başını çektiği iş bırakma eylemine bugün DİSK, TTB ile TMMOB da katıldı. Böylece öğretmenler, doktorlar, işçiler, mimar ve mühendislerden oluşan yaklaşık 850 bin üyeli dört örgüt, doğaya, yaşama, emeğe ve Taksim'e sahip çıkmak için meydanlara indi. Gruplar Ankara'da Kızılay, İzmir'de Gündoğdu Meydanı'nda biraraya gelirken, İstanbul'da onbinlerce gösterici Taksim Meydanı'nda bir araya geldi. Ayrıca, Antalya, İzmir, İzmit ve Çanakkale, Bursa, Kilis gibi çeşitli kentlerde de iş bırakma eylemleri yapıldı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonuna (DİSK) bağlı sağlık, liman, lastik, elektrik-gaz sektörü işçileri; Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonuna (KESK) bağlı eğitim, sağlık, belediye, nüfus ve vergi dairesinde çalışanları ile Türk Tabipleri Birliği'ne (TTB) bağlı hekimler ve Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine (TMMB) bağlı mimar ve mühendisler "Doğaya, yaşama, emeğe, Taksim'e sahip çıkma" sloganıyla Türkiye genelinde iş bırakarak ve kent meydanlarında toplandı.

İSTANBUL'DA TAKSİM'E YÜRÜDÜLER

MEYDANLARA AKIN ETTİLER

DİSK'LE 3 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Tekstil İşçileri Sendikası Genel Başkanı Rıdvan Budak ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun da bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi, 'AKP Diktatörlüğü’ne Karşı Yürüyoruz’ pankartı ile bir protesto gösterisi düzenledi. Şişli’deki DİSK Genel Merkezi’nin önünden 13.00’de yürüyüşe geçen topluluğa Tabipler Odası da destek verdi.


İZMİR'DE SENDİKALARDAN GEZİ'YE DESTEK / Foto Galeri

HATAY VE BODRUM'DA BİNLERCE KİŞİ EYLEM YAPTI 

Taksim Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakan Kani Beko, "1 Mayıs 1977 yılında işçi arkadaşlarımıza faşist katillerin sıkmış olduğu kurşunlar sonrası öncelikle, kaybettiğimiz 36 arkadaşımızı burada DİSK olarak saygı ve sevgiyle bir kez daha anıyoruz. Bugün aramızda olmayan tüm görev şehitlerimiz anısına bu karanfillerimizi bırakıyoruz" dedi. Habercilerin sorusu üzerine Kani Beko, "Bu Taksim’de ağaçların kesilmemesi, AVM yapılmaması için başlatılan direniş. Ama Türkiye’de bugün bu direnişe bağlı olarak demokrasi özgürlük, barış adına atılmış bir adımır. Kısaca AKP faşizmine karşı yapılmış bir direniştir. AKP diktatörlüğünün akılını başına toplaması lazım. Gençlerin işçilerin, çalışanların vermiş olduğu mesajı iyi okuması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

ANKARA VE ANTALYA'DA ONBİNLERCE KİŞİ MEYDANLARDA- FOTO GALERİ

KESK YÜRÜYÜŞÜ BAŞLADI

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) da "Güvenli İstihdam,Ücret Garantisi " sloganıyla Taksim'e yürüdü. Unkapanı'ndaki SGK İstanbul İl Müdürlüğü önünden yaklaşık bin kişiyle başlayan yürüyüş çevreden katılanlarda kısa sürede büyüdü.

BİNLERCE KİŞİ TAKSİM'E YÜRÜYOR

BİR ÇOK KENTTE İŞÇİLER, MEMURLAR ALANLARA ÇIKTI-FOTO GALERİ

GREVE TAM KATILIM

KESK’in iki günlük genel grev çağrısına sağlık çalışanlarının büyük ölçüde uyduğu görüldü. Acil olmayan hastalar da hastanelere gelmeyince boş koridor ve bekleme salonları dikkat çekti.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi SES İşyeri temsilciliği öncülüğünde başlatılan greve katılım tam oldu. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sabah 06.00’dan itibaren eylem başladı. SES temsilcileri ilk kayıt gişesi önünde hastaları bilgilendirerek acil olmayan hastaların bakılmayacağını açıkladı. Daha önceden grevden bilgisi olan hastalar da hastaneye gelmeyince fazla sorun görülmedi.

GEZİ PARKI İÇİN YÜZLERCE KİŞİ KOLEJ MEYDANI'NDA TOPLANDI

450 OTOBÜS SEFERE ÇIKMADI

 İZMİR’de genel grev nedeniyle her gün 1450 otobüsün sefere çıktığı kentte bu sabah sadece 1000 araç yolcu taşıdı. Genel-İş’in örgütlü olduğu İZELMAN’da işçiler direksiyon başına geçmedi. Belediye-İş’e bağlı İZLUAŞ ve ESHOT kadrolu şoförler acil hat planlamasıyla boşlukları doldurmasına karşın bazı güzergahlarda aksamalar görüldü, yolcular duraklarda bekledi. Hastanelerde de sağlık çalışanları eyleme katıldı, ancak yoğun başvuru olmadığından sorun görülmedi.

DÖRT BÜYÜK ÖRGÜT BUGÜN İŞ BIRAKTI, ALANLARA ÇIKTI- FOTO GALERİ

Gezi Parkı olayları nedeniyle yapılan genel grevde İzmir’de toplu ulaşımda örgütlü sendikalar ortak hareket etmedi. DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nı örgütlü olduğu belediye şirketi İZELMAN’da kadrolu şoförler 12.30’e kadar iş başı yapmadı. Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası’nda örgütlü ESHOT ve belediye şirketi İZULAŞ şoförleri  çalıştı. ESHOT Genel Müdürlüğü, alternatif hat planlarını devreye soktu.

ADANA, BURSA VE KİLİS'TE BİNLERCE KİŞİ ALANLARDA- FOTO GALERİ 

Sabah vardiyasında İZELMAN şoförlerinin çalışmaması nedeniyle ESHOT ve İZULAŞ şoförlerine yeni hat planlaması yapıldı. Otobüs sıkıntısı yaşanacak hatlara İZULAŞ ve ESHOT otobüsleri kaydırıldı. Otobüslerin dijital panoları kapatıldı. Sadece İZULAŞ tabelası yerleştirildi. Otobüsler ön camlarına yapıştırılan kağıttan geçici hat numaralarıyla sefere çıktı. ESHOT Genel Müdürü Faruk Alçelik büyük bir sıkıntı görülmediğini açıkladı. Alçelik, "A’ ve ’B’ planlarımız vardı. Hat planlaması yaptık. İZULAŞ ve ESHOT otobüslerini bazı hatlara kaydırdık. Tabii ki sefere çıkan otobüs sayısının azlığından dolayı bazı aksamalar oldu. Toplam 1000 araç sefere çıktı. Ancak, İzmirlileri mağdur etmedik" dedi.

POLİS ÇEKİLDİ

GEZİ Parkı protestolarına destek amacıyla sendikaların çağrısıyla iş bırakanlar, meydanlarda bir araya geldi. Yıllardan beri miting için hiçbir kuruma izin verilmeyen Kızılay Meydanı ise iş bırakanlar için açıldı.

Polis dün meydanı tamamen protestoculara bıraktı. Polis, Başbakanlık binasının etrafında koruma duvarı oluşturarak eylemcileri uzaktan izliyor.  Havadan ise üç polis helikopteri denetim yapıyor. Kızılay meydanında toplanan binlerce gösterici, şenlik havasında eylemlerini sürdürüyor.

KIZILAY'DA 50 BİN GÖSTERİCİ

Ankara'da toplanan DİSK üyeleri Gezi Parkı protestolarına destek vermek isteyenler Kızılay Meydanı'nda toplandı. DİSK eski Genel Başkanı Erol Ekici, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, "Kızılay tarihinin en büyük eylemini görüyorum. Alanda 40-50 bin kişi bulunuyor" dedi.

 

Gezi protestosu için sendikalar sivil toplum örgütleri iş bıraktı
 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle