George Bush’un halıcısı Has Halı kapıya kilit vurdu

Hürriyet Haber
05.09.2014 - 01:12 | Son Güncelleme:

Türkiye’nin en köklü markalarından Has Halı’nın bir ay kadar önce sessiz sedasız kapılarına kilit vurduğu ortaya çıktı. Has Halı’ya ait mağazalar ve üretim tesisleri kapatıldı. Bir asrı deviren Kayserili firmanın ürünleri George Bush, Angelina Jolie ve Harrison Ford gibi bir dizi ünlü ismin evlerini süsledi. Türkiye’de de Çankaya Köşkü, Başbakanlık gibi bir çok önemli mekânda ürünleri kullanılan marka, aynı zamanda Muhteşem Yüzyıl dizisinin de sponsoruydu. Şirket sahibi Ahmet Hasoğlu ise Çin'de ürettirilen halıların piyasa 'Türk El Halısı' diye satıldığını bu durumun kendileri gibi bir çok firmanın kapanma noktasına gelmesine yol açtığını söyledi.

Halı sektörü, 120 yıllık Has Halı’nın kapılarına kilit vurması ile çalkalanıyor. Edinilen bilgilere göre Has Halı bir ay kadar önce İstanbul, Ankara, Antalya ve Bursa’daki mağazalarını kapattı. Şirketin Isparta, Diyarbakır ve Erzurum’daki tezgâhları ise durduruldu.George Bush’un halıcısı Has Halı kapıya kilit vurdu Şirketin bir bankaya olan borçları nedeni ile depolardaki ürünlere icra yolu ile el konulduğu ifade ediliyor.

PERAKENDE SORUN YAŞANDI
Has Halı, son yıllarda üretimini önemli ölçüde yurtiçine kaydırdı. Şirket, Isparta ve Diyarbakır’daki tezgâhlarda işlediği el halılarını, toptan piyasanın yanı sıra yurtdışına satıyordu. Türkiye’deki birçok ünlü mağazaya halı satan Has Halı bir süre önce kendi mağazalarını açtı. Sektör kaynaklarına göre, Has Halı’nın mali sıkıntıya düşmesinin nedenlerinden birinin Çin ile rekabette başarısız olması olarak gösteriyor. Kiraladığı mağazalara yüksek kiralar ödeyen şirketin ürettiği ürünleri pazarlamakta zorluk çekmesi de sıkıntının bir temel gerekçisi olarak ifade ediliyor.

George Bush’un halıcısı Has Halı kapıya kilit vurdu

BUSH’A HALI SATTI
Tescilli markaları Ottoman, Pera ve Seraph ile üretim yapan Has Halı’nın yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda önemli müşterisi bulunuyor. ABD eski Başkanı George Bush’un yanı sıra, bir çok Hollywood yıldızına el dokuması Has Halı ürünlerinin satıldığı açıklanmıştı. Şirketin sitesinde yer alan bilgilere göre ise, Türkiye’de Çankaya Köşkü, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve Genel Kurmay Başkanlığı ve CHP Genel Merkezi gibi birçok önemli yerde Has Halı ürünlerinin kullanıldığı belirtiliyor. Has Halı, sektörün Oscar’ı olarak bilinen ‘Mükemmel Halı Ödülü’nü 2003 ve 2006’da kazanmıştı. Has Halı aynı zamanda Muhteşem Yüzyıl dizisine de sponsor olmuştu.

George Bush’un halıcısı Has Halı kapıya kilit vurdu

120 YIL ÖNCE KURULDU
Has Halı’nın kökleri 1896 yılına dayanıyor. Kayseri’de Mustafa Ağa ve oğlu Hacı Ali Hasoğlu tarafından kurulan firma şimdilerde beşinci kuşak tarafından temsil ediliyor. Has Halı’nın başında bulunan Ahmet Hasoğlu, 1990’ların başında markayı yeniden yapılandırdı.

George Bush’un halıcısı Has Halı kapıya kilit vurdu

ÇİN’DE ÜRETİP 'TÜRK EL HALISI' DİYE SATTILAR
Has Halı’nın sahibi Ahmet Hasoğlu, mali sıkıntıya düşmelerinin bir dizi nedeni olduğuna işaret etti. Hasoğlu’na göre haksız rekabetin giderilmesi için bakanlıklar, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığın bilgilendirildiğini, ancak sonuç alamadıklarını savundu. Has Halı’nın bir çok il ve ilçede istihdam yarattığına işaret eden Hasoğlu, “Türk El Halıcılığını yaşatmaya gayret ettik. Ancak piyasadan şimdilik çekilmek durumunda kaldık. Bunda 10-15 yıl kadar önce 50’ye varan el dokuma üretimi yapan halı firmaları ucuz iş gücünün olduğu Uzak Doğu ülkelerine yöneldi. Ve burada ürettirilen ürünler piyasaya Türk El Halısı’ diye satıldı. Bu durum haksız rekabete yol açtı. Ve sonuçta bu meslekten geçinen 10 binlerce insan sıkıntılı bir sürece girdi.”

dgokce@hurriyet.com.tr

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı