GeriEkonomi Genet, ’sualtı duyarga ağı’ ile insansız deniz aracı geliştirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Genet, ’sualtı duyarga ağı’ ile insansız deniz aracı geliştirdi

Genet, ’sualtı duyarga ağı’ ile insansız deniz aracı geliştirdi
refid:10099757 ilişkili resim dosyası

İnsansız deniz aracı, CeBIT Bilişim Eurasia’da en çok ilgi çeken ürünler arasında yer aldı. Yeni nesil kablosuz duyarga ağlar konusunda uzman olan Genet tarafından geliştirilen araca, dünya ülkelerinden ilgi yağıyor. Genet Genel Müdürü Burak Mengi, yedi yıldır üzerinde çalışılan ve geliştirilmesi için 5 milyon dolar ödenen araca, Hindistan, Pakistan, Bulgaristan ve İtalya gibi ülkelerden talep geldiğini söyledi.

FUARDA tanıtılan ürünler arasında sualtı duyarga ağı sistemiyle (SADAS) geliştirilmiş olan insansız deniz aracı ’SenseBoat’ en çok ilgi çeken ilginç ürünler arasında yer aldı. Yeni nesil kablosuz duyarga (sensör) ağlar, yardımlaşan objeler konusunda faaliyet gösteren Genet tarafından geliştirilen SADAS, sualtında liman ve yaklaşma güvenliğini gerçekleştiriyor.

5 milyon dolar harcandı

Genet Genel Müdürü Burak Mengi, ’SenseBoat’ adını verdikleri yeni insansız deniz aracının yapımının ocak ayında tamamlanacağını belirterek, dünyada örneği olmayan bu araca araştırma geliştirme aşamasında 5 milyon dolar harcadıklarını söyledi. Mengi, 2001 yılında akademik bir proje olarak başlayan insansız deniz aracı projesini, Genet’in 2005 yılında devraldığını aktararak, "Bu projeye, yurtdışından da talep geliyor. Hindistan ve Pakistan yakından ilgileniyor. Bulgaristan ve İran’dan sistemle ilgili bilgi alındı. İtalya gibi alanda araştırmalar yapan ülkelerde yakın temas içindeyiz. İnsansız teknenin özelliği, üzerindeki cihazları doğru yerlere bırakarak, görevlerini yaptırıp daha sonra toplama yeteneğine sahip olması. Üzerinde sekiz tane bilgi toplayıcı cihaz taşıyabiliyor, bu cihazlar verileri toplayıp araca geri dönüyorlar" diye konuştu.

Basınç ve sıcaklık algılıyor

Dünyada bugüne kadar sualtı algılama sistemlerinde, sonar, radar ve benzeri uygulamaların kullanıldığını dile getiren Mengi, "Suda soğuk ve sıcak su katmanları var, bunlar fiziksel olarak akustik dalganın kırılmasına neden olur. Konvansiyonel sistemlerde bu önlenemiyor. Bunu önlemek için dağınık bir sensör algılama sistemi kullandık. Hem soğuk, hem sıcak su tabakasına indirmek için cihazları akustik dalga kırılmadan algılama yapacak hale getirdik. Yeni geliştirdiğimiz teknoloji, basınç, sıcaklık ve akustiği algılıyor" bilgisini verdi.

Çevre güvenliği sağlıyor

Üzerinde çalıştıkları yeni duyarga ağı sistemleri hakkında da bilgi veren Mengi, Tesis Güvenliği Duyarga Ağı Sistemi’nin (TEDAS), çevre güvenliğinde etkin çözümler sağladığını, tel örgü, panel çit, demir parmaklık gibi tüm fens tiplerine uyarlanabildiğini dile getirdi. Burak Mengi, sistemle ilgili şu bilgileri verdi: "Genet tarafından yapılan ve yeni nesil kablosuz duyarga düğümü olan ’SenseMode’u güvenliği sağlanacak bölge çevresine 20 metre aralıklarla yerleştiriliyor. Tesise zorla ve izinsiz girmeye çalışan yetkisiz kişileri takip ediyor. "SenseNode", fens sistemini kesme, tırmanarak üzerinden ya da kaldırarak altından geçme gibi hareketleri anında algılayarak önceden belirlenen merkezlere alarm ikazı gönderiyor."

Karakol güvenliğine çözüm

TEDAS tarzında olan ve çitler yerine yere saplanarak kullanılabilen diğer ürünlerinin ise şu anda gündemde olan karakol ve sınır güvenliğinde de tercih edilebileceğine işaret eden Mengi, karakol ve sınır güvenliği konusunda kablosuz sensör ağ teknolojisiyle yeni nesil çözüm ürettiklerini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle