GeriEkonomi Genelkurmay, güvenlik için 100 trilyon daha istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Genelkurmay, güvenlik için 100 trilyon daha istedi

Gelecek yılın bütçesinde güvenlik harcamalarına ayrılan miktar 1 katrilyon lirayı bulurken, Genelkurmay'ın, bu ödeneğin yetmeyeceğini belirterek, geçen hafta 100 trilyonluk ödenek daha istediği öğrenildi.

Yüksek Planlama Kurulu'nda (YPK) belirlenen 1998 yılı bütçesine ilişkin büyüklüğe, tasarı daha TBMM'ye verilmeden ekleme yapılmaya başlandı. 1998 yılı bütçesinde ‘‘diğer cari’’ kalemi 1,3 katrilyon lira olarak yeralırken, bunun 1 katrilyon lirasının normal bakanlık bütçelerinde yer alan yatırım ve personel harcamalarının dışındaki güvenlik harcamalarına ayrıldığı öğrenildi.

Milli Savunma Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığına ayrılan normal bütçelerde yatırım ve personel giderlerinin yeraldığını kaydeden yetkililer, diğer cari kalemiyle verilen ödeneğin tümüyle iç ve dış güvenlik faaliyetlerine ayrıldığını belirttiler.

Diğer cari kaleminde yeralan 1 katrilyonluk güvenlik ödeneği içinde başta Genelkurmay olmak üzere, polisin, jandarmanın ve sahil güvenliğin cari harcamalarının yer aldığı belirtildi. YPK'dan çıkan 1998 bütçe tasarısı taslağında 1 katrilyon lira olarak yer alan bu ödeneğin de yetmediği anlaşılırken, Genelkurmay bu ödeneğe 100 trilyon lira daha ek yapılması yönünde talepte bulundu.

GÖRÜŞME SÜRÜYOR

Maliye Bakanlığı yetkilileri ile Genelkurmay Başkanlığı'nın ilgili birimleri arasındaki görüşmelerin devam ettiği ve bu kaleme 100 trilyon olmasa bile büyük bir miktar ekleneceği öğrenildi.

Yetkililer bütçede özellikle yatırım harcamalarına çok küçük bir ödenek ayrıldığını hatırlatarak, ‘‘Bütçe harcamaları içinde yeralan güvenlik harcamalarına ek yapılırken, kısılacak bir kalem bulunmadğını’’ söylediler.

Yetkililer, büyük bir ihtimalle Genelkurmaya verilecek ek ödeneğin 14 katrilyon lira olarak belirlenen toplam bütçe büyüklüğü rakamının daha da büyümesine yol açcağını söylediler.

1998 yılı bütçe açığının 3.9 katrilyon lira olarak belirlendiğini ve bunda değişiklik yapılmasının mümkün olamayacağını belirten yetkililer, ‘‘Genelkurmay'a verilecek ek ödenek kadar bütçe büyürken, verilecek ek ödenek kadar da ek gelir yazılması gerekecek. Yani bütçe büyürken açık aynı tutulacak’’ dediler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle