Genel müdür istemedi, kamu bankası aracı kurumunu kapatıyor

Hürriyet Haber
19.11.2009 - 10:28 | Son Güncelleme:

1 yıl önce satışa çıkarılan Kalkınma Yatırım'a alıcı çıkmayınca, Kalkınma Bankası'nın genel müdürünün istemediği aracı kurumun kapatılması kararı alındı. Yeni genel müdür atanmasını beklerken kapatma kararını öğrenen çalışanlar ise şaşkın.

Referans Gazetesi'nden Barış Erkaya'nın haberine göre, 11 Mayıs 1997'de kurulan Kalkınma Yatırım, kapatılan ilk kamu aracı kurumu olmak üzere. 2007 yılında Ankara'da Kızılay şubesi ile Ankara-Polatlı ve Bursa-İnegöl irtibat bürolarını kapatan aracı kurum şimdi de faaliyetlerini durdurmaya hazırlanıyor.

Bir kamu bankası olan Kalkınma Bankası'nın yüzde 99.99'sına sahip olduğu Kalkınma Yatırım'ın çalışanları ise aracı kuruma yeni bir genel müdür atanmasını beklerken alınan bu kararla şaşkına dönmüş durumda. Bankanın aldığı ani kapatma kararının ardından aracı kurum çalışanlarına geleceklerinin ne olduğuyla ilgili de henüz bir açıklama yapılmadığı belirtiliyor. Banka tarafından mı işe alınacağı yoksa tazminatların ödenmesi yoluyla işten mi çıkarılacağı belirsiz olan aracı kurum çalışanları, şu sıralar bu sorulara banka yönetiminden verilecek yanıtı bekliyor.

2008 yılının ağustos ayında bankanın kuruluş kanununun 21'inci maddesini gerekçe göstererek aracı kurumu satışa çıkaran Kalkınma Bankası, bu satışı talep gelmemesi nedeniyle gerçekleştirememişti. Kalkınma Bankası'nın kuruluş kanununun 21'inci maddesi ise bankanın amaçlarını gerçekleştirmek için iştirak satın alabileceği veya kurabileceği, fakat en fazla üç yıl içerisinde bu şirketlerdeki payını yüzde 50'nin altına düşürmesini zorunlu kılıyor. Kalkınma Bankası'nın satış girişimi de işte bu yasal zorunluluğa yoruluyordu. Kalkınma Bankası 8 Kasım 2009'da Sermaye Piyasası Kurulu'na faaliyetlerin 6 ay süreyle geçici olarak durdurulması için başvuruda bulunmuş, Kurul da geçen haftaki toplantısında 12 ay olarak uygulanan geçici faaliyet durdurma başvurusunu olumlu karşıladığını açıklamıştı.
 
Yeni genel müdür beklerken

Şirkete yakın kaynaklardan gelen bilgiler, aracı kurumun elden çıkarılması veya kapatılması yönündeki kararın Kalkınma Bankası'nın genel müdürünün aracı kurumu istememesi yönündeki tercihten kaynaklandığını söylüyor.

Aracı kurumun eski genel müdürü olan Süleyman Ertan Tansöker'in 8 Eylül 2009 tarihindeki istifasının ardından şirketin genel müdürlüğünü Hazine İşlemleri Müdürü Çiğdem Özktürk vekaleten yürütmeye başladı. Diğer yandan 21 çalışanı bulunan aracı kurumda 31/12/2009'dan itibaren yürürlüğe girecek olan 1 yıllık geçici faaliyet durdurmanın gereğini yerine getirmek için hummalı çalışma da devam ediyor. Faaliyet durdurma kararının 1 yıl olarak belirlenmesinin ise aracı kurumun sermaye piyasalarında faaliyet yürütme lisansını kaybetmemek, ileride oluşabilecek bir isim satışı faaliyetinde sıkıntı yaşamamak amacını taşıdığına dikkat çekiliyor. Kalkınma Bankası'na yatırım danışmanlığı veren Kalkınma Menkul Değerler aynı zamanda bankanın 3 fonuyla birlikte kendine ait iki yatırım fonunun da yönetimini gerçekleştiriyor. Satış kararıyla birlikte bu fonların da hızla nakde döndürüldüğüne dikkat çekiliyor.
 
Faiz kontratlarının 5'te 1'i

İMKB Tahvil ve Bono Piyasası'ndaki işlem hacmi payı onbinde 1, hisse senetleri piyasasındaki toplam payı binde 1,4 olan aracı kurumun 2009 yılının dokuz aylık verilerine göre Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nın toplam işlem hacmindeki payı da binde 5,9'u buluyor. Kalkınma Yatırım, 2009'un ilk dokuz ayında Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nda yapılan emtia-faiz sözleşmeleri işlem hacminin ise beşte birini tek başına gerçekleştirdi.

Sermaye piyasalarında halen Halk Yatırım, Ziraat Yatırım, Vakıf Yatırım gibi dev aracı kuruluşlar faaliyet yürütüyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı