GeriEkonomi Genel Enerji, Türkiye’ye 7 yıl yetecek kadar gaz hamlesi yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Genel Enerji, Türkiye’ye 7 yıl yetecek kadar gaz hamlesi yaptı

Genel Enerji, Türkiye’ye 7 yıl yetecek kadar gaz hamlesi yaptı
refid:21274854 ilişkili resim dosyası

Türk-İngiliz ortaklığı Genel Enerji, Heritage Oil’in Kuzey Irak’ta bulunan Miran sahasındaki yüzde 26’lık hissesini 156 milyon dolara satın almak üzere anlaştığını açıkladı.

Şirket, bu işlemle Irak genelindeki en büyük doğalgaz yataklarından biri olan Miran’daki hissesini yüzde 25’ten 51’e çıkararak, çoğunluk hisse sahibi konumuna ulaşıyor. Son aylarda benzer satın almalar gerçekleştiren Genel Enerji, Kuzey Irak’taki başlıca petrol ve gaz üreticilerinden biri olma pozisyonunu kuvvetlendiriyor. Miran satın almasıyla birlikte, şirketin bu yıl bölgede yaptığı satın almaların toplamı 665 milyon dolara ulaştı. Öte yandan, Heritage Oil’in ise satın almadan gelecek finansmanı Nijerya’daki petrol yatağı yatırımlarında kullanacağı belirtiliyor.

Yıllar boyu gaz

Genel Energy Plc İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil, “Hızla büyüyen Türkiye’nin aynı oranda artan enerji ihtiyacına katkı için önemli olan Miran sahasından Türkiye’nin kullanımına yıllar boyu yetebilecek gazı sağlayabileceğiz” dedi.

30 milyonluk bağış

Genel Enerji, Kuzey Irak’taki yatırımlarını artırırken, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’yle ilişkilerini de sağlam tutuyor. Financial Times, şirketin, Kürt Yönetimi’ne önümüzdeki üç yılda bölgede yapılacak toplum ve altyapı projeleri için 30 milyon dolarlık kaynak bağışı yapma konusunda taahüt verdiğini yazdı. Genel Energy, daha önce de Bina Bawi sahasında yaptığı 415 milyon dolarlık 2 satın almayla yüzde 44 hisseye ulaşarak, sahanın en büyük ortağı olmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle