‘Gençlere sağlık’ 32 kente gitti 20 bin kişiye ulaştı

Mehtap ÖZCAN
06.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Pfizer Türkiye, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) işbirliğiyle beş yıldan bu yana yürütülen ‘Gençlere Sağlık’ projesi kapsamında 20 bin gence sağlık eğitimi verildi. Pfizer Türiye Genel Müdürü Melih Memecan, “Bu proje sayesinde 20 bin gence ulaştık. Bugüne kadar ülkemizin her tarafına 13 okul inşa ettik. Şirketimizde ‘birebir’ yöntem uyguluyoruz. Türkiye genelinde kurumsal sorumluluk işlerimizi yürüten 1600 çalışanımız var. Onlar 1 tekerlekli sandalye alırlarsa, biz de 1 tane alıyoruz” dedi.

Gençlerin sağlık alanındaki bilgilerinin artırılması ve gelecekte daha sağlıklı bir toplum oluşturulması amacıyla TOG’un başlattığı ‘Gençlere Sağlık’ projesi bugüne kadar Türkiye’nin dört bir yanındaki 2 bin gence eğitmenlik eğitimi verdi. Sağlık hakları, hijyen, beslenme, güvenli cinsel yaşam gibi temel sağlık konularında eğitim alan bu gençler ise ‘akran’ eğitimi yöntemi ile Türkiye genelinde 31 ilde 20 bin gence ulaştı. TOG’un 32’nci ili ise Gaziantep oldu.

TOG Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Betil ise, “Bedensel ve ruhsal sağlığımızı korumak için doğru bilgileri edinebilmek her insanın hakkıdır. Bu hakkın herkes tarafından etkin bir biçimde kullanılabilmesi için gençlerin, sağlığın ABC’sine dair sağlık okur yazarlığı eğitimi alarak doğru bilgiyle donatılması, olumlu tutum ve davranışlarının teşvik edilmesi ve diğer gençlerle bunların tamamını paylaşmaya yönelik olarak desteklenmesi gerekiyor” diye konuştu.

Neler yapılıyor

TOG ve Pfizer Türkiye’nin işbirliğinde hayata geçirilen ‘Gençlere Sağlık’ Projesi kapsamında, Halk Sağlığı ve Aile Hekimliği’nde uzman doktorlarca hazırlanan ve uygulanan eğitmen eğitimleriyle gençlere gerekli beceriler kazandırılıyor. ‘Akran eğitimi’ modelini temel alan projede temel sağlıkğın yanı sıra iletişim, sunum teknikleri ve diğer eğitim becerilerini de içeren sekiz günlük programa katılan gençler, öğrendikleri bilgileri 2 - 4 kişilik gruplar halinde uygulamalı, katılımı teşvik eden ve eğlenceli yöntemler kullanarak, başka gençlere aktarıyorlar.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı