GeriEkonomi Gelişmekte olanlar IMF için birleşiyor Lagarde tura çıkıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gelişmekte olanlar IMF için birleşiyor Lagarde tura çıkıyor

Gelişmekte olanlar IMF için birleşiyor Lagarde tura çıkıyor
refid:17886954 ilişkili resim dosyası

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanlığı için adaylığını resmen açıklayan Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde’ın gelişmekte olan ekonomilerden gelen tepki eleştirileri gidermek için Çin, Hindistan ve Brezilya’ya destek turu yapmaya hazırlanırken, bu ülkeler de ortak bir aday açıklamak üzere görüşmelere başladı.

Hindistan Maliye Bakanı Pranab Mukherjee, kalkınmakta ve gelişmekte olan bazı ekonomilerin maliye bakanları ile temaslarda bulunduğunu belirterek, “IMF başkanlığı seçimine ilişkin pozisyonumuzu sağlamlaştırmaya çalışıyoruz” dedi. Lagarde ise, “Başkanlığımın kesinlikle geniş kesimlerce onaylanmasını isterim. Gelişmekte olan ülkeleri ziyaret edip ne düşündüğümü açıklayacağım. Adaylığımın en güçlü noktaları olan yeteneklerim ve bağımsızlığımı anlatacağım” diye konuştu.
Çin ve Hindistan
Çin Dışişleri Bakanlığı da Lagarde, destek verilip verilmeyeceği konusuna değinilmeden IMF başkanlığı seçimi ile ilgili bir açıklama geldi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, IMF’nin başkanlık seçimine küresel ekonomideki değişimlerin daha iyi yansıtılması ve gelişmekte olan piyasaların daha iyi temsil edilmesi, seçimin açık, şeffaf ve liyakat temeline dayanması gerektiği vurgulandı. Hindistan Maliye Bakanı Pranab Mukherjee de, IMF başkanlığı için diğer gelişmekte olan ülkelerle ortak bir aday belirlemek için görüşmeler yaptığını açıkladı.
BRICS’in tavrı belli
Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan ekonomisi hızla büyüyen BRICS ülkeleri, salı günü yaptıkları ortak açıklamada, IMF’nin yeni başkanının seçim sürecine ilişkin kaygılarını dile getirerek, Avrupalı yetkililerin istifa eden IMF başkanı Dominique Strauss Kahn’ın yerine seçilecek kişinin de Avrupalı olması gerekti beyanlarını eleştirdi.
Bu ülkelerin temsilcileri, IMF başkanlığı görevinde Avrupa hakimiyetinin, IMF’in meşruluğunu gölgeleyeceğini savunmuşlardı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle