GeriEkonomi Gelişen ülkeler liginde 8 Türk şirketi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gelişen ülkeler liginde 8 Türk şirketi


Buisnessweek Dergisi geleneksel Dünyanın En Büyük 100 Şirketi sıralamasını açıkladı. 8 Türk şirketi de, gelişen pazarlar için yapılan listeye girmeyi başardı.

Buisnessweek dergisi gelişen pazarlar sıralamasında 8 Türk şirketi yer aldı. Dünya iş çevrelerinin dikkatle takip ettiği yayınlar arasında yer alan haftalık BusinessWeek dergisi, Global 1000 ve Gelişen Pazarlar 200 sıralaması yaptı.

Dergide yer alan ‘‘Gelişen Pazarlar 200’’ sıralamasına 8 Türk şirketi girmeyi başardı. Gelişen Pazarlar Listesinde yer alan şirketlere Global pazar sıralamasında yer verilmedi, bu nedenle Türkiye iş Bankası piyasa değeri açısında Global Şirketler 1000 listesine girmeye hak kazanğı halde bu listede görünemedi

Şirketlerin piyasa değerleri, hisse senedi başına değerleri, satışları, kárları gibi değerlerin gösterildiği tablolarda bir de en büyük 1000 şirketin ülkelere göre dağılımı yapıldı.

Gelişen ülke azarlarındaki en iyi 200 şirketin yer aldığı sıralamada Türkiye İş Bankası 6 milyar 674 milyon dolarlık piyasa değeri ile 38'inci sırada ,Turkcell ise 3 milyar 179 milyon dolarlık piyasa değeri ile 91'inci sırada yer aldı. Listede yer alan diğer Türk şirketleri, Sabancı Holding, Koç Holding, Yapı Kredi Bankası, Akbank, Petrol Ofisi ve Tüpraş oldu. Gelişen Pazarlar sıralamasının lideri 90 milyar 167 milyon dolarlık piyasa değeri ile Hong Kong merkezli China Mobile şirketi oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle