GeriEkonomi Gelir Vergisi'nde ilk dilim yüzde 20'ye iniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gelir Vergisi'nde ilk dilim yüzde 20'ye iniyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, vergi reformuyla ilgili çalışmalarını 55 günde tamamladı. Reform tasarısı haftaya TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek. Tasarı Gelir Vergisi'nde ilk dilimin 1998'de yüzde 20'ye inmesini öngörüyor.

Vergi reformu yasa tasarısı önceki gece TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Tasarının önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu'nda özel gündemle görüşülmesi bekleniyor.

Tasarı, bazı değişikliklerle TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Komisyon'da getirilen ek maddelerle birlikte 87 maddeyi bulan yasa tasarısının, 52. maddesinin görüşülmesinin ardından FP'li komisyon üyeleri, önceki gece Komisyonun toplantısını bitirmesini istediler. Komisyon başkanı Biltekin Özdemir bunu kabul etmeyince FP'li üyeler toplantıyı terk etti. Bunun üzerine hızlanan görüşmeler dün sabah erken saatlerde tamamlandı.

24 Ocak'ta TBMM'ye sunulan, daha sonra alt komisyonda görüşülerek son biçimi verilen tasarının maddeleri üzerinde Komisyon'da 11 Mart'ta başlayan görüşmeler biterken böylece tasarı, Hükümet'in Meclis'e sunulduğu tarihten itibaren 55 günde Komisyon'dan geçmiş oldu.

VERGİ İNDİRİMLERİ:

Vergi tasarısı ile gelir vergisi ilk dilimi l999'dan itibaren 2 milyar liraya çıkarılırken, vergi oranında yüzde 15'ten başlayan tarifeye geçiliyor. Geçiş dönemi olarak l998'de dilimler 1 milyar lira ve katları olarak düzenleniyor, vergi oranında yüzde 20'den başlayan tarife esas alınıyor.

GEÇİCİ VERGİ:

Gelir vergisinde üçer aylık dönemlere göre beyanname vererek geçici vergi ödeme sistemi getiriliyor. Yıllık beyanname ayları ise gayrimenkul sermaye iratlarında Ocak, basit usulde Şubat, diğerlerinde Mart olarak belirleniyor. Bir takvim yılında elde edilen gelirler toplanarak beyan edilecek.

MENKUL KIYMETLER:

Menkul sermaye iratlarının vergilendirilmesinde enflasyondan arındırma katsayısının hesaplama biçimi yeniden düzenleniyor. Bir yıldan fazla elden tutulan hisse senetlerinin satılmasından sağlanacak gelirler vergi dışı bırakılıyor. Faiz gelirlerinin vergilendirilmesinde 1999 yılında bir yıldan uzun vadeli devlet tahvilleri borsa rayici yerine alış bedeli üzerinden esas alınacak.

YATIRIM İNDİRİMİ:

Yatırım indirimi genel oranı yüzde 30'dan 40'a çıkarılırken, Bakanlar Kurulu'na bu oranı KÖY yatırımları ve özel önem taşıyan yatırımlar için yüzde l00'e, 250 milyon doları aşan yatırımlarda yüzde 200'e çıkarma yetkisi veriliyor.

STOK AFFI:

Mükelleflerin kayıtlarda yer almayan nakit para, mevduat sertifikası, döviz gibi kıymetlerini yasanın yayımını izleyen ikinci ayın son iş günü bankalara bloke etmesi gerekiyor. Gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri işletmelerinde bulunduğu halde kayıtlarında yer almayan emtia, makina, teçhizat ve demirbaşlarını rayiç bedeli ile yayımı izleyen üçüncü ayın sonuna kadar vergi dairelerine bildirecek.

BAĞIŞLAR:

Vakıf ve derneklerin bağış ve yardım gelirlerinden stopaj alınacak. Özel sigorta şirketlerinin yaptığı toplu ödemelerine vergi istisnası getiriliyor.

GÖTÜRÜ KALKIYOR:

Götürü usulde vergilendirme kaldırılarak yerine basit usul getiriliyor. Kira gelirlerinin yıllık 240 milyonu aşan kısmı vergiden muaf tutuluyor. Defter ve kayıtlarda sahtecilik, vergi kaçakçılığı gibi suçların cezası yeniden belirleniyor. Emlak Vergisi oranı binde 5'ten binde 2'ye, konutlarda binde 4'ten binde 1'e çekiliyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle