GeriEkonomi Gelir vergisi indirimi komisyonda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gelir vergisi indirimi komisyonda

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bayramdan önceki ’müjde’ olarak açıkladığı gelir vergisi indirimi, haftaya TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ele alınıyor.

Hükümetin tasarı olarak hazırladığı düzenleme, AKP Milletvekili Ergün Dağcıoğlu’nun yasa teklifi olarak TBMM Başkanlığı’na verildi. Konunun aciliyeti nedeniyle teklif olarak TBMM’ye sunulan düzenleme, önümüzdeki Çarşamba günü komisyonda ele alınacak.

Teklife göre, gelir vergisinde alt sınır yüzde 15, üst sınır ise yüzde 35 olarak belirlendi. Teklife göre, ’gelir vergisine tabi gelirlerden 7 bin YTL’ye kadar yüzde 15, 16 bin YTL’nin 7 bin YTL’si için bin 50 YTL, fazlası için yüzde 20 oranında’ gelir vergisi kesilecek.

’40 bin YTL’nin 16 bin YTL’si için 2 bin 850 YTL, fazlası için yüzde 27, 40 bin YTL’den fazlasının 40 bin YTL’si için 9 bin 330 YTL, fazlası için ise yüzde 35 oranında’ gelir vergisi uygulanacak. Teklifle yatırım indirimi uygulamasına da son veriliyor. Ancak, gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri 31.12.2005’ten önceki yatırımlarına üç yıl süreyle indirim uygulanmaya devam edilecek. Teklifte ücretlerini 1 Ocak’ta alan işçiler ile 15 Ocak’ta alan devlet memurları, sözleşmeliler ve kamu işçilerinin ücret ve maaşları, geçen yılki gelir vergisi tarifesi üzerinden hesaplandı. Özel sektörde, 1 Ocak 2006 tarihinden geçerli olacak olan yeni vergi tarifesinin henüz yasalaşmaması nedeniyle maaş bordroları hazırlanamadı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle