GeriEkonomi Gelir İdaresi tasarısı TBMM'de
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gelir İdaresi tasarısı TBMM'de

Devletin vergi toplama perfomansını artıracağı ileri sürülerek gündeme getirilen Gelir İdaresi’nin kuruluş ve görevlerini düzenleyen tasa tasarısı TBMM Başkanlığına sunuldu.

Tasarının amacı, "ülkenin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenen gelir politikasını adalet ve tarafsızlık iinde uygulamak, vergi toplama maliyetleri ile idari giderleri enaza indirmek, vergi ve diğer gelirleri en yüksek ölçüde toplamak mükelleflerin vergiye uyumunu sağlamak amacıyla Gelir İdaresi Başkanlığı kurulması" olarak açıklandı.

Tasarıya göre Gelir İdaresi Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen Devlet gelirleri politikasını uygulayacak. Tasarıyla gelir politikasını üretme süreci Maliye Bakanlığı bünyesinde bırkılırken politikaları uygulama görevi Gelir İdaresi’ne veriliyor.

Gelir İdaresi, Devlet alacaklarını tahsil edecek ve bu konuyla ilgili gerekli önlemleri alacak. Mükellef haklarının korunması ve mükellef-idare ilişkilerinin karşılıklı güvene dayanması konusunda gerekli önlemleri alacak. Mükellefleri veri mevzuatıyla ilgili bilgilendirecek. Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek politika ve stratejiler doğrultusunda vergi inceleme ve denetimlerini gerçekleştirecek.

Devlet gelirlerini etkileyen her türlü yasa tasarısı ve tekliflerini vergi tekniği açısından inceleyerek görüş bildirmekle de yükümlü kılınan Gelir İdaresi, vergi ve diğer yasalarda yer alan istisna, muafiyet ve indirimlerin de maliyetini ölçecek, ekonomik ve sosyal etkilerini analiz edecek.

Gelir İdarnesi’nin en üst amiri Başkan olarak belirlendi. Üç de başkan yardımcısı atanması öngörüldü. Gelir İdaresinin taşra örgütü ise 22 bölge başkanlığından oluşacak.

İZLEME KOMİTESİ

Tasarıyla Maliye Bakanlığı bünyesinde 10 yıl süreyle görev yapmak üzere bir İzleme Komitesi kurulması öngörülüyor.

DANIŞMA KOMİTESİ

Tasarıyla ayrıca bir de Vergi Danışma Komitesi oluşturuluyor. Komite vergi kanunlarının uygulanmasında ortaya çıkan tereddütlerin giderilmesi, yorum birliğinin sağlanması, ilke ve prensiplerin oluşturulmasına yönelik önerilerde bulunacak. Komite, bir Gelir İdaresi Başkan Yardımcısının başkanlığında ilgili birim başkanları, vergi incelemesine yetkili denetim birimleri ve ilgili meslek birliği temsilcileriyle akademisyenlerden oluşacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle