GeriEkonomi Gelin Türkiye’yi görün önyargılardan kurtulun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gelin Türkiye’yi görün önyargılardan kurtulun

Mercedes-Benz Türk’ün Kamyon Direktörü Hans Peter Heinstein, emekli olup Türkiye’ye yerleşti. Aksaray’daki kamyon fabrikasında 12.5 yıl görev yapan Heinstein, önceki gün AKP’nin grup toplantısında Başbakan Tayyip Erdoğan’a veda etti.

Heinstein, Türkiye’ye karşı çıkan Avrupalılara, ‘Gelin Türkiye’yi görün, önyargılarınızdan kurtulun’ çağrısı yaptı.

TÜRKİYE’nin Avrupa Birliği (AB) müzakerelerine başlamasının ardından Türkiye’ye yerleşme kararı alan ilk Avrupalı, Mercedes-Benz Türk A.Ş.’nin Direktörler Kurulu Üyeliği ve Kamyon Üretim Direktörlüğü görevlerinden emekli olan Hans Peter Heinstein oldu. 12.5 yıldır Türkiye’de yaşayan Heinstein, bundan sonraki hayatını Antalya-Belek’te geçirmeye karar verdi.

ERDOĞAN’A VEDA:

Heinstein, AKP’nin önceki günkü grup toplantısına katılarak Başbakan Tayyip Erdoğan’a veda etti. Erdoğan ile hatıra fotoğrafı çektirince dikkatleri çeken Heinstein, Türkiye’nin AB sürecini Hürriyet’e değerlendirdi. ‘Görüşmelerin başlaması olumlu, politikada önemli olan kapıların hiçbir zaman kapanmamasıdır’ diyen Heinstein bundan sonraki süreçte ‘Hissiyattan uzak, realitelere dayalı’ politika yapılması gerektiğini söyledi. Heinstein Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olanlara da ‘Gelin Türkiye’yi görün, önyargılarınızdan kurtulun’ tavsiyesinde bulundu.

İLK İŞİM TÜRKÇE ÖĞRENMEK:

Heinstein, ilk olarak bugüne kadar yoğun iş mesaisi nedeniyle gerçekleştiremediği Türkçe’yi öğreneceğini söyledi. ‘Dostlarımla Türkçe konuşmak istiyorum’ diyen Heinstein, girişimiyle kurulan ve eğitime bu yıl başlayan Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği bölümünde ders vermeye hazırlanıyor. Heinstein Türk vatandaşı olup olmayacağına yönelik bir soruya ise ‘Sorun Almanya’nın çifte vatandaşlığı tanımaması. Bir problem olmasaydı bunu yapardım’ karşılığını verdi.

TÜRK EKONOMİSİNİN BÜYÜKLÜĞÜ:

Heinstein Türk ekonomisinin büyüklüğünü de fabrikasından örnek vererek anlattı. İşe başladığında 650 çalışanlı fabrikanın park yerinde 10 araç olduğuna işaret eden Heinstein, ‘Şimdi 1150 çalışanı var. Park alanını ise dört kez büyütmek zorunda kaldık. En az 400 araç var’ diye konuştu. O dönemde yılda 3 bin 500 araç üreten fabrikanın şimdi bu sayıyı 12 bin 500’e çıkardığını kaydeden Heinstein, ‘Mercedes’in dünyada ikinci büyük kaynak robotları (Hacivat-Karagöz) Aksaray’da. Aksaray’a yüzde 100 yabancı üç sanayici, 5 yerli yan sanayici getirdik. Avrupalı 10 yan sanayiciyle görüşmeler sürüyor’ dedi. TBMM Türk-Alman Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ahmet Yaşar ise Heinstein’in AB müzakere sürecinin başlamasıyla Türkiye’ye yerleşme kararı alan ilk Avrupalı olduğunu söyledi. Yaşar, ‘Aksaray’da belediye başkanlığına aday olsa seçimi kazanabilecek kadar seviliyor. Bu onun Türkiye’ye ne kadar çok entegre olduğunu gösteriyor’ dedi.

‘Önce Türk vatandaşı, sonra bize başkan ol’ dediler

ARADAN
geçen 12 yılda Hans Peter Heinstein, kamyon fabrikasının bulunduğu Aksaray ilinin ‘babası’ gibi oldu. Aksaray Valiliği tarafından ‘Fahri Hemşehrilik’ beratı verilen Heinstein’e, birçok Aksaraylı tarafından ‘Türk vatandaşı ol, seçime gir, seni Aksaray Belediye Başkanı yapalım’ teklifi yapıldı. ‘Siyaset benim işim değil’ diyen Heinstein, ise bu tekliflere sıcak bakmadı.

Mercedes’e çırak olarak girdi Mannheim’de Türklerle çalıştı

HANS Peter Heinstein, 37 yıldır Mercedes’te çalıştığını belirterek, şunları söylüyor: ‘Mercedes’e tam anlamıyla çırak olarak girdim. Önce çıraklık okuluna başladım. Çıraklık okulunda eğitimim sürerken, liseyi de dışardan bitirdim. Arkasından makine mühendisliği eğitimi aldım. Bir süre sonra aldığım eğitimi yeterli görmeyip, 32 yaşındayken iş ekonomisi alanında master yaptım. Almanya’da Mannheim’deki kamyon fabrikasında çok sayıda Türk işçisiyle birlikte çalıştım. ‘İş arkadaşlarımın ülkesi nasıl’ diye merak edip, 1986’da eşimle birlikte Türkiye’ye tatile geldim.’

Eşi ‘Dünyanın öbür ucu’ dedi 7 yıl sonra Aksaraylı oldu

1986 yılında inşaatı bitmek üzere olan Mercedes Kamyon Fabrikası’nı eşiyle birlikte ziyaret ettiğini söyleyen Hans Peter Heinstein, ‘Kapadokya turu sırasında Aksaray’dan geçerken ziyaret ettiğimiz fabrikayı gören eşim, ‘Mercedes’e bak, dünyanın öbür ucuna fabrika kuruyor. Buraya yönetici olarak kim gelir acaba’ dedi. Ben ise 1993’te ‘Aksaray’daki kamyon fabrikasının başına geç’ teklifi alınca, memnuniyetle kabul ettim’ şeklinde konuşuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle