GeriEkonomi Geleceğiniz çok parlak Türk Telekom'a talibiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Geleceğiniz çok parlak Türk Telekom'a talibiz

Öldürülen eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin şirketi Oger Telecom'un Genel Müdürü Paul Doany, "Türk Telekom'un satışıyla ilgileniyoruz" dedi. Türkiye'yi stratejik bir pazar olarak gören Oger Telecom, Güney Afrika, Romanya ve Portekiz’de de faaliyet gösteriyor.

BEYRUTTA bir bombalı saldırı sonucu öldürülen Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri'nin şirketi Oger Telecom, stratejik bir pazar olarak gördüğü Türkiye'ye Türk Telekom hisselerini alarak girmek istiyor. Türk Telekom hisselerinin yüzde 55'inin blok satışına yönelik ihale ile ilgilendiklerini söyleyen Oger Telecom'un Genel Müdürü Paul Doany, "Türk Telekom'un büyük bir potansiyele sahip yatırım olduğuna inanıyoruz" dedi.

TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ PARLAK:

Oger Telecom Genel Müdürü Paul Doany, Türk Telekom’un yüzde 55 hissesinin blok satışı ihalesiyle ilgilendiklerini ve talip olduklarını belirtirken, Özelleştirme İdaresi'nin ocak ayında ön yeterlilik verdiği firmalardan biri olduklarını hatırlattı. Oger Telecom'un Güney Afrika’da ve ortaklıkları aracılığıyla Romanya ve Portekiz’de de faaliyet gösterdiğini belirten Doany, "Oger Telecom, Türkiye’yi stratejik öneme sahip bir pazar olarak görüyor. Türkiye’ye ve onun parlak geleceğine inanıyor, Türk Telekom’un büyük bir potansiyele sahip önemli bir yatırım olduğuna inanıyoruz" diye konuştu.

MERKEZİ SUUDİ ARABİSTAN:

Özelleştirme İdaresi'nden ön yeterlilik alan Saudi Oger Limited bünyesinde faaliyet gösteren Oger Telecom, grubun internet hizmetleri ve teknolojileri, sabit/mobil uydu hizmetleri, sabit telefon, diğer özel ağlar, hizmetler ve grup bağlı kuruluşları üzerinden radyo ve kablo TV yayını dahil çeşitli telekom ve bilişim teknolojileri faaliyetlerini yürütüyor. Oger Telecom’un misyonu da, "Saudi Oger’i dünyanın çeşitli yerlerinde, telekom, multimedya ve bilişim teknolojileri konusunda önde gelen operatör ve yatırımcılardan biri olarak konumlamak" olarak özetleniyor. Bu alana karşı ciddi bir ilgisi ve faaliyetleri bulunan Saudi Oger Grubu'nun temeli ise, 1978 yılı Suudi Arabistan Krallığı kanun ve hukukuna tabi olarak kurulan ve merkezi Riyad olan bir inşaat şirketine dayanıyor.

İNŞAATTAN TELEKOMÜNİKASYONA:

Suudi Arabistan’da 25 milyar dolarlık müteahhitlik projesine imza atan ve dünyanın en büyük Arap şirketlerinden biri haline gelen Saudi Oger Limited, 15 bin kişiyi istihdam ediyor. Grup, telekomünikasyon ile Suudi Arabistan Krallığı'nın yanı sıra 16 ayrı ülkede yan ve bağlı kuruluşlarıyla giderek büyüyen uluslararası bir yapıya sahip. Saudi Oger, Orta Doğu, Afrika, Avrupa ve ABD’de, proje, inşaat ve belli başlı mimari projelerin operasyonu konusunda önde gelen kuruluşlar arasında yer alıyor. Suudi Arabistan'da "Genel müteahhitlik, genel bakım ve onarım ile operasyon hizmetleri, telekomünikasyon ve bilişim teknolojisi" alanında faaliyet gösterirken, tüm yan ve bağlı kuruluşları ile ana faaliyetleri şöyle sıralanıyor: "Telekomünikasyon, multimedya ve bilişim teknolojileri, makine, ekipman, sistem ve elektronik kurulumların operasyon ve bakım ve onarımı, genel müteahhitlik ve inşaat bakım onarımı, elektrik ve mekanik çalışmalar ile endüstriyel çalışmalar, peyzaj ve sulama, kamu hizmetleri kalkındırması, bankacılık ve sigortacılık, otel ve emlak, hastane yönetimi."

Hariri için Türkiye ile ilişkiler önemliydi

ÖLÜMÜNE
kadar yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü ve oğlu Saad Hariri'nin genel müdürlüğünü yaptığı Saudi Oger şirketi ile faaliyet gösterdiği ülkeler arasına Türkiye'yi de katmak isteyen Refik Hariri, Başbakan olarak da iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere verdiği önem ile tanınıyor. "Türk işadamlarına Lübnan'ı açan kişi" olarak anılan Hariri, özellikle son 3 yıl içinde Lübnan'ı dünyaya açma, ülkesine yatırım çekme yönünde çabalar harcıyordu. Bu hedef doğrultusunda Türkiye ile ilişkilere de büyük önem veren Hariri döneminde imzalanan çifte vergilendirmeyi önleme, yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşmalarının ardından iki ülke arasındaki ticaret hacminin 200 milyon dolardan geçen yıl 350 milyon dolar çıktığı dikkati çekiyor.

Dünyanın en zengin 100 kişisinden biriydi

LÜBNAN
eski Başbakanı Refik Hariri, 1944’de Saida’da doğdu, liseyi Saida’da bitirdikten sonra, 1966'da Beyrut Arap Üniversitesiden mezun oldu. 1969'da Suudi Arabistan’da bir süre matematik öğretmenliği yaptıktan sonra mali müşavir olarak çalıştı ve ardından Ciconest adlı şirketi kurdu. 1978’de dünyanın en büyük Arap inşaat şirketlerinden biri haline gelecek olan Saudi Oger’in temelleri de bu yıllarda atıldı. Kişiliği ve kısa sürede tamamladığı projelerle Suudi Arabistan Kralı’nın dikkatini çeken Hariri, bir süre sonra Suudi vatandaşlığına da kabul edildi. Dünyanın en zengin 100 kişisi arasında yer alan Hariri, 1992’den 1998’e kadar 6 Lübnan hükümetinde başbakan olarak görev yaptı. Hariri, 1979'da Hariri Vakfı'nı kurdu. Vakıf, Lübnan, Fransa, İngiltere ve Amerika’da 30 binden fazla öğrenciye burs sağlarken Hariri'nin kendi vakfının yanı sıra, Lübnan’da faaliyet gösteren diğer vakıflara da yılda 87 milyon dolar bağışta bulunduğu belirtiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle