GeriEkonomi Geleceğin nakliye uçağı projesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Geleceğin nakliye uçağı projesi

Dünyanın en gelişmiş nakliye uçak projesine katkı sağlayan Tusaş'ta üretim çalışmaları tam hız sürüyor.

A400M yeni nesil nakliye uçak üretimi için yapılan anlaşma uyarınca, Türkiye adına, geleceğin yeni nesil uçaklarının parçalarının üretimini üstlenen Tusaş'ın belirlenen sipariş programına göre üretim çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi. Üretim içinde yer alan savunma kuruluşlarının da parça üretim taahhütlerini planlanan sürede yerine getirmeleri halinde, geleceğin nakliye uçak projesi kapsamında ilk uçağın 2012 yılında teslime hazır hale getirilmesi öngörülüyor.

7 AVRUPA ÜLKESİ

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 7 ülke (İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, Belçika ve Lüksemburg) envanterlerindeki askeri nakliye uçaklarını yenilemek amacıyla A400M isimli 20 milyar dolarlık projeye geçtiğimiz yıllarda start vermişti.

Toplam 180 uçaklık üretim öngörülen proje kapsamında Türkiye, A 400M uçaklarından 10 adet satın almayı planlıyor. ABD'nin herkül uçaklarına alternatif olarak üretimi planlanan yeni nesil nakliye uçağı projesinin ana yükleniciliğini Airbus'un bağlı olduğu Avrupa ortaklığı EADS (European Aeronautic Defence and Space Company) yürütüyor.

GÖVDE ÜRETİMİ TÜRKİYE'DE YAPILACAK

Uçağın gövde üretiminde Türkiye'den TAI-TUSAŞ ile Belçika'dan FLABEL yer alıyor.

TUSAŞ uçağın ön - orta gövde, aileron, spoiler, paraşütçü kapıları, acil çıkış pencereleri, kuyruk konisi, arka gövde üst kısmı, ışıklandırma ve su atık sistemini tasarlayıp üretecek. Uçağın Turboprop motorları ise Fransız SAFRAN, İngiliz Rolls-Royce, İspanyol ITP ve Alman MTU ile birlikte geliştiriliyor.

Uçağın TP400 adı verilen motorun üretiminde Türk firmaları TEI ile Gate Elektronik de pay sahibi olacak. TUSAŞ tarafından üretimi öngörülen parçaların teslimatı ise yürütülen program çerçevesinde gerçekleştirilecek.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle