GeriEkonomi Geleceğimizde muğlaklık yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Geleceğimizde muğlaklık yok

Geleceğimizde muğlaklık yok
refid:30202119-spot ilişkili resim dosyası

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu Birleşmiş Milletler 70’inci Genel Kurul toplantıları bulunduğu New York’ta DEİK ve Goldman Sachs ev sahipliğinde düzenlenen “7’nci Türkiye Yatırım Konferansı”na katıldı. Türkiye ekonomisinin bölgedeki tüm risklere karşın iyi bir performans gösterdiğini belirten Davutoğlu, Türkiye’nin küresel risklere karşı dayanıklı olduğunu ve seçimlerden nasıl bir sonuç çıkarsa çıksın kazanımların devam edeceğini ifade etti.

Davutoğlu Türkiye’nin geleceğinde muğlaklık olmadığını kaydederek “Ya büyük bir ihtimalle tek partili hükümet biz ya da bizim kuracağımız bir koalisyon hükümeti. Yani siyasi istikrarın devamı olacak” dedi.

PARA İSTANBUL’A

Başbakan Davutoğlu sadece ülkelerin değil aynı zamanda şehirlerin performansının da çok önemli olduğunu, Türkiye’nin bölgesindeki tüm önemli şehirler düşüşe geçerken İstanbul’un son yirmi yılda büyük bir yükseliş yaşadığını, Roma İmparatorluğunda tüm yolların Roma’ya çıktığını, günümüzde ise tüm boru hatlarının, hızlı trenlerin, uçakların ve paranın İstanbul’a geleceğini vurguladı. İstanbul’u dünyanın en cazibeli finans merkezi yapmak istediklerini söyleyen ve yatırımcıları davet eden Davutoğlu şöyle konuştu: “Avrupa’daki en cazibeli şehir İstanbul, yatırım yapmak isteyenler, sadece ülkelere değil şehirlere de yatırım yapın. Eğer İstanbul yükseliyorsa, biz Türkiye’nin de yükseldiğini görüyoruz. Eğer İstanbul, ulaştırma bağlantıları açısından en önemli merkez haline geliyorsa, Türkiye’nin coğrafyası da bir değer olacaktır. Şunu çok iyi biliyoruz ki bizim gücümüzün kaynağı genç nüfus, demokrasi ve coğrafyadır. Coğrafyamız bir kıymet ve bir değerdir. İstanbul, iki milyar insana erişim sağlayabileceğiniz bir kapı haline geldi. İstanbul’u biz dünyanın en cazibeli finans merkezi haline getirmek istiyoruz.”

Geleceğimizde muğlaklık yok

CEO’larla bir araya geldi

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu ayrıca New York’da ABD’nin önde gelen şirketlerinin CEO’larıyla bir araya geldi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve ABD Ticaret Odası ev sahipliğinde Başbakan Davutoğlu ve beraberindeki heyet onuruna New York’da, ABD’nin önde gelen şirket temsilcilerinin katılımları ile bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, TOBB-ABD Ticaret Odası arasındaki işbirliği ve bu çerçevede düzenlenen etkinliklere vurgu yaptı. 2012 yılında TOBB ile ABD Ticaret Odası arasında imzalanan işbirliği anlaşması kapsamında düzenlenen toplantıya; Coca Cola, Cisco, Metlife, Celgene, Brightstar, Noble Energy, Ntent, Goldman Sachs, Honeywell, Albright Stonebridge Group, Metlife, UPS gibi önde gelen Amerikan firmalarının üst düzey temsilcileri katıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle