GeriEkonomi Geithner: ABD’nin ekonomi sağlığı için önemli, dolar güçlü kalmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Geithner: ABD’nin ekonomi sağlığı için önemli, dolar güçlü kalmalı

Geithner: ABD’nin ekonomi sağlığı için önemli, dolar güçlü kalmalı

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, doların gücünün korunması gerektiğine kuvvetle inandığını belirtti ve ABD’nin bütçe açığını aşağı çekmek konusunda kararlı olduğunu söyledi. Euro/dolar paritesi dünkü işlemlerde 2009’un yüksek seviyesi olan 1.5060’ı test etti.

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, doların gücünün korunması gerektiğine kuvvetle inandığını belirtti ve ABD’nin bütçe açığını aşağı çekmek konusunda kararlı olduğunu söyledi. Japonya ziyareti sırasında gazetecilere konuşan Geithner, “Güçlü doların muhafaza edilmesinin ABD ve ABD’nin ekonomik sağlığı için çok önemli olduğuna içtenlikle inanıyorum” dedi. Geithner, Asya-Pasifik Ekonomik Konseyi (APEC) üyesi 21 ülkelerin maliye bakanlarının Singapur’da bugün başlayacak toplantısına katılacak.
Bölgenin büyük ölçüde ihracata dayalı ekonomileri için doların son dönemdeki değer kaybı ciddi bir kaygı nedeni oldu. Geithner, yatırımcıların ABD’nin ekonomik politikalarına duyduğu güveni koruyabilmeleri için ABD’de çok çaba gösterilmesi gerektiğinin farkında olduklarını vurguladı. Geithner, “Dünya genelindeki yatırımcıların güvenini sürdürecek politikalar uygulamakta olduğumuza, herkesi inandırabilmek için özel bir sorumluluk taşıyoruz” dedi.

2010’da global büyümede aşağı yönlü risk var

DÜNYA Bankası Başkanı Robert Zoellick, “2010 yılında küresel ekonomik büyümede aşağı yönlü riskler olduğunu” söyledi. Asya-Pasifik İşbirliği Örgütü (APEC) toplantısı için Singapur’da bulunan Zoellick,  Doğu Asya ekonomilerinde varlık balonunun güvene zarar verebileceği uyarısında bulundu. Zoellick, dünyanın işbirliği içinde bir yaklaşıma ihtiyacı olduğunu ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle