GeriEkonomi Geçici personele sürekli kadro yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Geçici personele sürekli kadro yok

Memur sendikalarıyla hükümet arasında sürdürülen toplu görüşmelerin altıncı turunda sendikalar kamuda geçici statüde çalıştırılan özelleştirme mağdurlarının sürekli kadroya alınması talebi reddedildi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in sendikaların talebine "Kamuda geçici olarak çalışan personele sınava girmeden kadro vermek, sınava girerek kadro alan personele haksızlık" olur sözleriyle karşı çıktığı bildirildi.

Toplu görüşmelerin bugün yapılan son oturumda özelleştirilen kuruluşlarda çalışan personelin sorunlarıyla ilgili gündem maddesi ele alındı. Özelleştirmelerden sorumlu Kamu İşveren Kurulu üyesi konuyla ilgili bilgi verirken Türkiye Kamu-Sen’in özelleştirilen kurumlardan diğer kurumlara 4/c statüsünde geçici olarak görevlendirilen personelin kadroya geçirilmesi yönündeki talebi gündeme geldi. Bakan Şahin bu öneriye sıcak bakmadığını ifade etti. Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldızın “Gazetelerde 183 bin geçici işçiye kadro verileceği haberleri var. Bu çerçevede 4/c statüsünde olan yaklaşık 12 bin personele de kadro verilmelidir” dedi.

Şahin bu öneriye “Bakanlar kurulunun böyle bir kararı yok ama bir talep vardır. Ona bakacağız. Biliyorsunuz kamuya artık sınavla personel alınıyor. Dolayısıyla kamuda geçici olarak çalışan personele sınava girmeden kadro vermek, sınava girerek kadro alan personele haksızlık oluyor” yanıtını verdi.

Görüşmelerde konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının hak sahiplerine ödenmesi konusu da gündeme geldi. Şahin, hesapların ödenmesine ilişkin olarak hazırlanan yasa tasarısının gelecek günlerde yasalaşmasını beklediğini söyledi. Şahin “Bugüne kadar bir türlü çözülemeyen ama bu dönem ele aldığımız ve komisyonlardan geçirerek parlamentoya havale ettiğimiz kanunun sizlerin de desteğiyle önümüzdeki günlerde yasalaşacağını düşünüyorum. Bu noktada farklı görüşleriniz varsa onları da değerlendirebiliriz” dedi.

Toplantıda kadın çalışanların haklarının iyileştirilmesi konusu da ela alındı. Kadınlara yönelik bir ayrımcılık olmadığını, yasal olarak da kadınlara bir sınırlama getirilmediğini kaydeden Şahin, “Uygulamada bazı kurumlarda idari sıkıntılar olabilir” dedi. Şahin, bu sıkıntıları çözmek için Devlet Personel Başkanlığının bir çalışma yürütebileceğini söyledi.

Yemek arası verilen toplu görüşmelere saat 15:00’ten itibaren devam edilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle