GeriEkonomi Gecekonduyu uydudan anında yakalayın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gecekonduyu uydudan anında yakalayın

Kentsel gelişimin izlenmesi ve kontrol altında tutulması için kullanılan uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri (CBS) dün Beylikdüzü Tüyap'ta yapılan ‘Kentsel Gelişimin Uzaktan İzlenmesi’’ konulu seminerde tanıtıldı.

Değişik çözünürlükteki uydu fotoğrafların kullanıldığı bu yöntemler, özellikle gelişmekte olan ülkelerde gecekondulaşma, su havzalarının korunması gibi konularda veriler sunmasının yanısıra, doğal afetlerde de önemli bilgiler edinilmesini sağlıyor.

Seminerde Büyükçekmece Belediyesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenledikleri ‘Uluslararası Büyükçekmece Projesi’ne geniş yer verildi. Pilot bölge olarak seçilen Büyükçekmece'nin, uluslarası bilimsel bir çalışma ile 1983'ten beri alınan fotoğrafları 2 yıldır analiz ediliyor. Projenin son aşamasında artık, Ikonos adlı uydudan alınan görüntülerle 1 metre çözünürlükte (1 metrekareden büyük objelerin görülebildiği) görüntüler alınarak bölgenin yapılaşması yakından izlenebilecek. Yeni verilerle 2002 yılında da sürecek projenin 40-50 milyar liraya mal olması bekleniyor.

Beylikdüzü TÜYAP'ta düzenlenen ‘Kentsel Gelişimin Uzaydan İzlenmesi’ konulu seminerde, projeyi İTÜ İnşaat Fakültesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Uzaktan Algılama Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Maktav anlattı. Maktav, Rus Bilimler Akademisi, TÜBİTAK ve uzay taşımacılığı kuruluşu Arianespace firmasının da katkıda bulunduğu projenin ABD uydusu Landsat TM, Fransız uydusu Spot P ve Rus uydusu KFA-3000'den alınan verilerle gerçekleştiğini söyledi. Prof. Dr. Maktav, yaptıkları çalışmalar sonucu Büyükçekmece'de hızlı bir kentleşmenin yaşandığını gördüklerini de belirterek, bundan sonra elde edilmeye başlanan 1 metre çözünürlükteki görüntü ile bir gün içerisinde yapılan gecekondunun bile kolaylıkla tespit edileceğini söyledi.

KLASİK YÖNTEMDEN UCUZ

Uydu teknolojisiyle eski ve yeni verilerin kolay bir şekilde karşılaştırılabildiğini anlatan Prof. Dr. Maktav, uzaysal çalışmalarla kısa zamanda verilere ulaşıldığını ve bunun da klasik yöntemlerin 10'da biri oranında harcama gerektirdiğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle