GeriEkonomi GE Türkiye: NBC bizi üzmüştü, ‘özür’ iyi oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

GE Türkiye: NBC bizi üzmüştü, ‘özür’ iyi oldu

West Wing dizisinde, Türkiye’nin şeriatla yönetilen bir ülke olarak gösterilmesi üzerine, özür dileyen NBC Universal’ın sahibi General Electric’in Türkiye Genel Müdürü Kürşat Özkan, ‘Olay bizi üzmüştü. Biz Türkiye’de aktif olmasak da NBC özür dilerdi’ dedi.

TÜRKİYE’yi şeriatla yönetilen bir ülke gibi gösteren West Wing (Batı Kanadı) dizisi için Türkiye’den özür dileyen Amerikan NBC Universal’in sahibi General Electric (GE), ‘Yayınlarının içeriğini daha iyi kontrol etme’ kararı aldı. General Elektric Türkiye Genel Müdürü Kürşat Özkan, ‘NBC, GE’nin sahibi olduğu bir şirket. Dizi bile olsa içerikten son derece rahatsız olduk ve üzüldük. Bundan sonra NBC de yapımlarının içeriğini daha iyi kontrol etmek için kendi kontrol mekanizmalarını gözden geçiriyor’ dedi.

EN ESKİ YATIRIMCILARDANIZ:

Kürşat Özkan, Türkiye’deki ilk yatırımcılardan biri olan GE’nin 1948’den beri Türkiye’de enerji, havacılık, tıp teknolojileri, aydınlatma, gelişmiş malzemeler gibi birçok sektörde faaliyet gösterdiğini hatırlattı. Ekonomi büyüdükçe bu sektörlerde aynı oranda büyüyeceklerini söyleyen Özkan, ‘Ancak bu özür dileme, biz Türkiye’de çok aktif olmasak da olurdu. NBC’nin yayıncılık prensibi bunu gerektirir’ diye konuştu.

GERÇEKTEN ÇOK ÜZÜLDÜK:

NBC’nin kendi içeriğini kendisinin oluşturduğunu belirten Özkan, şöyle devam etti: ‘Şirket politikası olarak içeriği aldığımız yapımcıya güveniyoruz. Ancak zaman zaman gözden kaçan ve gerçeği yansıtmayan içerik de olabiliyor. Tabii ki NBC de hiçbir zaman yanlış bilgi vermek istemiyor. Dizi bile olsa içeriğinden son derece rahatsız olduk ve son derece üzüldük. NBC de bundan sonra yapımlarının içeriğini daha iyi kontrol etmek için, kendi kontrol mekanizmalarını gözden geçiriyor. Gerçekten çok üzüldük.’

NBC MEKTUPLA ÖZÜR DİLEDİ:

Amerikan NBC televizyonu, Türkiye’yi şeriatla yönetilen bir ülke gibi gösterdiği West Wing (Batı Kanadı) dizisi için Türkiye’den mektupla özür dilemişti. NBC Yönetim Kurulu Başkanı Jeff Zucker ve dizinin yapımcısı John Wells, Washington Büyükelçimiz Faruk Loğoğlu’na birer özür mektubu göndermişti. Wells ve Zucker, sözkonusu dizide, ‘Türkiye’de bir kadının zina suçundan taşlanarak ölüm cezasına çarptırılmasının’ yanlış bilgilendirmeden kaynaklandığını ileri sürmüştü.

GE Türkiye’de 800 kişi çalışıyor. GE, Türkiye’de de 14 ayrı alanda faaliyet gösteriyor. Bunlardan bazıları şöyle:

GE Türkiye, uçak motorları parçaları üretip, teknik servis veren, Tusaş Motor Sanayi’nin (TEI) yüzde 46’sına sahip. F-16 ve CASA CN 235 uçakları ve parçalarının üretildiği Tusaş’a (TAI) yüzde 8 ortak.

Polymerland Türkiye’nin yüzde 100’ü GE’ye ait.

GE Medical Systems Türkiye’nin tamamı GE’nin.

Yüzde 100’ü GE’ye ait olan GETAŞ, grubun aydınlatma şirketi.

NBC, Türkiye’de CNBC-e’yle kabloda 280 bin aboneye ulaşıyor.

GE Uçak Motorları, yüzde 50 Fransız Snecma-yüzde 50 GE ortaklığı olan CFM International’ı da kapsıyor. Dünyanın askeri ve ticari uçaklar için en önde gelen jet motoru üreticisi.

GE Beyaz Eşyaları Türkiye’de GE Beyaz Eşya ürünleri Gepa-Enkay tarafından satılıyor.

GE Finansal Hizmetler, ekipman yönetimi, tüketici hizmetleri, orta vadeli proje finansmanı, sigorta uzmanlığı gibi hizmetleri veriyor.

GE, 1000 değişik çeşitte ampul ve aydınlatma armatürle Türk pazarında.

GE Tıbbi Sistemler, görüntüleme sistemleriyle Türkiye’de.

GE Enerji Sistemleri Türkiye’de orta ve büyük ölçekli özel elektrik santrali pazarında aktif.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle