GeriEkonomi GE Başkanı 10 bin Garanti çalışanıyla chat yapacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

GE Başkanı 10 bin Garanti çalışanıyla chat yapacak

GE Başkanı 10 bin Garanti çalışanıyla chat yapacak
refid:3840036 ilişkili resim dosyası

Garanti Bankası’nın yeni ortağı dünya devi General Electric’in (GE) Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jeffrey Immelt, Garanti Bankası’nın yaklaşık 10 bin çalışanıyla bugün İstanbul’da chat yapacak. GE’nin CEO’su Immelt, ortaklık anlaşmaları yılbaşı öncesinde tamamlanan Garanti Bankası ve Doğuş Grubu yöneticileri ile görüşmek üzere dün özel uçağı ile İstanbul’a geldi.

ÇALIŞANLARLA SOHBET:

GE’li Garanti Bankası yönetiminin yanısıra Doğuş Grubu’nun patronu Ferit Şahenk ile de görüşecek olan Immelt, bugün ayrıca internet üzerinden tüm Garanti çalışanları ile de sohbet edecek. Garanti Bankası yönetimi tarafından banka çalışanlarına dün bu amaçla duyuru yapıldı.

WELCH’IN YERİNE GELDİ:

Jeffrey R. Immelt, 2001’de şirketin efsanevi Başkanı Jack Welch’in yerine Başkan ve CEO oldu. Immelt, 115 yıllık GE’nin 9’uncu Başkanı olarak anılıyor. Harvard Üniversitesi’ni 1982’de bitiren Immelt, aynı yıl GE Plastik Kurumsal Satış departmanında çalışmaya başladı. GE’de bir çok kademede yöneticilik yapan Immelt, 2000’de GE Yönetim Kurulu’na girdi ve 2001’in eylül ayında GE Başkanı oldu.

ÜÇ SAATLİK TOPLANTI:

Bu arada, Garanti Bankası’nın yeni ortağı General Electric’in temsilcilerinin de yer aldığı ilk yönetim kurulu toplantısı dün bankanın İstanbul’daki genel müdürlüğünde gerçekleştirildi. Kötü hava koşullarına rağmen dün sabah erken saatlerde başlayan GE’li Garanti toplantısı yaklaşık üç saat sürdü. GE’yi temsil eden dört üyenin de hazır bulunduğu toplantıda Garanti’nin performansının değerlendirildiği tahmin ediliyor.

GE AVRUPA BAŞKANI:

9 kişilik yönetim kurulunun dört üyesi Doğuş Grubu tarafından, dört üyesi General Electric tarafından belirlenirken, Genel Müdür ortak kararlaştırılıyor. Hisse devrinin ardından Yönetim Kurulu Başkanı olarak kalan Ferit Şahenk’le birlikte Süleyman Sözen, Ahmet Kamil Esirtgen, Cüneyt Sezgin ve Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen Yönetim Kurulu’nda Doğuş Grubu’nu temsil ediyor. Kuruldaki GE’nin üyeleri ise GE Capital Avrupa Başkanı Charles Alexander, Ricard Alan Laxer, Dmitri Lysander Stockton ve Daniel Noel O’Connor’dan oluşuyor.

YÜZDE 25.5 ORTAK:

Geçen yıl ağustosta Doğuş Holding ve GE, yüzde 25.5’lik Garanti Bankası hissesinin GE Capital Corporation’a devri konusunda anlaşmıştı. Bu şirket bünyesinde grubun tüketici finansman şirketi GE Consumer Finance de yer alıyor. Aralık sonunda tüm onay süreçleri tamamlanarak toplam 1.8 milyar dolar Doğuş Grubu’na peşin olarak ödenmişti. Buna göre, yüzde 25.5 hisse için 1 milyar 550 milyon dolar bedel ödeyen GE, kurucu hisseler için de 250 milyon dolar verdi.

151 milyar dolarlık dev

GENERAL Electric Company’nin altı temel işkolundan biri olan GE Consumer Finance, 41 ülkede, tüketicilere, perakendecilere ve otomobil bayilerine kredi temin ediyor. GE Consumer Finance’in toplam varlıkları 151 milyar dolar. 2004 yılı itibariyle birimin Avrupa’daki toplam varlığı 74 milyar doları aştı ve 1.159 milyon dolar net gelire ulaştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle