GeriEkonomi Gazze’ye ABD ve Japonlar da gelsin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gazze’ye ABD ve Japonlar da gelsin

Gazze’ye ABD ve Japonlar da gelsin
refid:3741191 ilişkili resim dosyası

İsrail Gazze’deki Erez bölgesinde kurulacak olan Filistin Sanayi Bölgesi için Filistin’e giden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, "Bu proje uluslararası alanda bir ilktir. ABD, Avrupa, Japonya ve diğer Arap ülkelerinden de yatırımcı davet edilmelidir" dedi.

DIŞİŞLERİ Bakanı Abdullah Gül, dün İsrail’in bir süre önce boşalttığı Gazze’deki Erez’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından kurulacak "Filistin Sanayi Bölgesi" ile ilgili basın toplantısında Filistin Başbakanı Ahmet Kurey’in "Kudüs şikayeti" ile karşılaştı. Gül dün beraberinde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve kalabalık bir heyetle Filistin’e gitti. Gül ve Filistin Dışişleri Bakanı Nasır Kidva, TOBB’un geliştirdiği Barış İçin Sanayi Girişimi kapsamında Erez’deki sanayi bölgesinin yeniden canlandırılmasını içeren muhtıra belgesini Ramallah’ta imzaladı.

FİLİSTİN KALKINMALI:

Gül Filistin’e gelmelerindeki asıl amacın serbest sanayi bölgesinin kurulması için resmi işlemi tamamlamak olduğunu belirtti. Herkesin barış sürecinin en iyi şekilde sürmesi için yoğun çaba gösterirken, Filistin halkının ekonomik durumunu yeterince ele almadığını vurgulayan Gül, şöyle devam etti: "Filistin halkının ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde durması önemlidir. Bu proje binlerce kişiye iş imkanı, milyonlarca dolarlık ihracatın yapılacağı endüstri bölgesini ortaya çıkaracaktır. Bu proje uluslararası alanda bir ilktir. Bunu takip edenler olacaktır. ABD, Avrupa, Japonya ve diğer Arap ülkelerinden de yatırımcı davet edilmelidir."

FİLİSTİN SEÇİMLERİ:

İmzalardan sonra düzenlenen basın toplantısında söz alan Filistin Başbakanı Kurey ise, Türkiye’nin bu girişiminden dolayı teşekkür ettikten sonra konuyu 25 Ocak’ta yapılacak Filistin seçimlerine getirdi ve İsrail’in Doğu Kudüs’te Filistinlilerin oy kullanmasını yasaklanmasından duydukları endişeyi anlatmaya başladı. Kurey, "Sayın Gül’ün hazır bulunduğu basın toplantısnı fırsat bilerek, tüm dünyaya seslenmek istiyorum" diyerek şunları söyledi: "Kudüs bizim kutsal kentimizdir. Filistinliler Kudüs’te oy kullanabilmeli ve seçim propagandası yapmalıdırlar. Arafat döneminde Mescid-i Aksa’nın altının İsraillilerin, üstünün bizim olmasını önermiştik. Bu önerimizi dikkate almadılar. Kudüs İslam dünyasının mukaddes mabetlerine sahiptir."

KUDÜS’Ü GÖRÜŞECEĞİM:

Gül, görüşmelerde Kudüs’te oy kullanamama ve Mescid-i Aksa ile ilgili konuyu bugün İsrail’de gündeme getireceğini getirip getirmeyeceğinin sorulması üzerine de şöyle konuştu: "Siyasi konuları ve barış sürecini de konuştuk. İsrail’de de bunu konuşacağım. Barış Süreci sadece Gazze’den çekilmek değil. Filistin’in kendi toprakları üzerinde bağımsız bir devlet kurmasından yanayız. Barış süreci ile ilgili elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Gazze’nin güvenliğini Filistin devraldı. Bu konuda bir sorun olacağına inanmıyorum. Kudüs’le ilgili görüşlerimiz bellidir. İKÖ içerisindeki Mescid-i Aksa Komitesi’nde Türkiye de yer alıyor. Çabalarımızı herkes biliyor. Bu konu sadece Filistinlilerin değil, tüm Müslümanların sorunudur." Gül’ün heyetlerarası görüşmede de, "İsrail tarafına Filistinlilerin doğu Kudüs’te oy kullanması gerektiğini ve Türkiye’nin talebinin de bu yönde olduğunu söyleyeceğim" dediği öğrenildi.

Sadece kardeş değil aynı zamanda iş ortağıyız

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu, "Barış için ticaret" sloganını kullanarak, "Siyasiler ağır sorumluluk kullanarak önemli kararlar aldı. Şimdi iş özel sektörde. Biz buraya sadece kardeş olarak değil, aynı zamanda iş ortağı olarak da geldik" dedi. "Barış İçin Sanayi" projesine ön imzayı TOBB atmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle