GeriEkonomi Gazze tekstile yeni üs olacak 10 bin Filistinli çalışacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gazze tekstile yeni üs olacak 10 bin Filistinli çalışacak

Gazze tekstile yeni üs olacak 10 bin Filistinli çalışacak
refid:3746962 ilişkili resim dosyası

İsrail-Filistin sınırındaki Erez sanayi bölgesinin yeniden canlandırılmasına ve 10 bin Filistinli’ye iş imkanı yaratılmasına yönelik Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) önderliğinde yürütülecek projenin mutabakat belgelerinin ikincisi Kudüs’te İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül arasında imzalandı.

Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen imza töreninde konuşan Şalom, Başbakan Ariel Şaron’un rahatsızlığını anımsatarak, "Bugün bizim için yaşanması çok güç bir gün" dedi. Erez projesi nedeniyle Gül ile tekrar bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Şalom, "Bu, bizim 10. görüşmemiz" dedi.

Abdullah Gül, Erez sanayi bölgesi projesinin bugüne kadar gelmesinde katkısı bulunan herkese, işadamlarına ve İsrailli yetkililere teşekkür etti ve "Başbakan Şaron’un gösterdiği siyasi irade doğrultusunda bugün bu projenin gerçekleşmesi için burada bulunuyoruz" dedi. Gül, projenin, Filistinlilerin ekonomik durumunu düzelterek, bölgenin güvenliğinin sağlanmasına da önemli bir katkı sağlayacağını ifade etti.

TEKSTİL İÇİN YENİ ÜS: Filistin Sanayi Bölgesi’nin, Türkiye’nin yeni tekstil üssü olmaya aday bir bölge olduğu belirtildi. Hukuki zeminin sağlanmasıyla birlikte çok sayıda Türk tekstil firmasının bölgeye gitmesi bekleniyor. Türk yatırımları için Filistin Yatırım Teşvik İdaresi’nin devreye gireceği bildirildi. Üç ülke ticaret odaları yetkilileri arasında yapılacak görüşmelerde, bölgenin ekonomik olarak canlanmasını sağlamak için yapılacak üretimin dünya pazarlarına kolayca taşınması da ele alınacak. Gazze Havalimanı’nın yeniden işler hale getirilmesi için İsrail’in onayı beklenirken, Türkiye, havaalanının yeniden işletilmesine talip olduğunu bildirmişti. Türkiye ayrıca Gazze’ye bir liman inşa etmeyi de gündeminde bulunduruyor. Filistin Sanayi Bölgesi, 470 dönüm üzerine kurulu bir alan. Bölgede, yarısı İsrailli, diğer yarısı da Filistinli olmak üzere 201 işletme bulunuyordu. 2004’e kadar 4 bin 700 işçinin çalıştığı bölgede, bu rakam geçen yıl itibariyle 400’e kadar indi. Güvenlik sorunu nedeniyle birçok küçük ölçekli işletme kapanmak zorunda kaldı. Bölgede 250 yeni işyerinin kurulması ve yaklaşık 10 bin Filistinliye iş imkanı sağlanması planlanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle