GeriEkonomi Gazprom ile BOTAŞ anlaştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gazprom ile BOTAŞ anlaştı

Gazprom ve BOTAŞ'ın doğal gaz şartnamesiyle ilgili anlaşmaya vardığı bildirildi.

Gazprom'dan yapılan açıklamada, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alexander Medvedev liderliğinde bir Gazprom heyetinin Türkiye'ye çalışma ziyareti gerçekleştirdiği, ziyaret kapsamında Alexander Medvedev ile Botaş Genel Direktör Vekili Mehmet Konuk'un bir araya geldiği belirtildi.

Rusya'dan Türkiye'ye doğal gaz arzı konusundaki ikili işbirliği konusunda görüşen tarafların, standart kontrat prosedürleri kapsamında, doğal gaz şartnamesi üzerinde mutabakata vardığı kaydedilen açıklamada, “Taraflar ayrıca doğal gaz piyasasının temel prensiplerine, özellikle de 'al ya da öde' şartına ve petrol ürünleri sepetine bağlı olarak belirlenen fiyatlandırma formülüne uyduklarının altını çizdi” denildi.

Açıklamaya göre, Alexander Medvedev, yaptığı konuşmada, “Türkiye pazarı bize çok ilgi çekici bir perspektif sunuyor ve bu anlaşmalar işbirliğimizin daha da gelişmesine temel teşkil ediyor” dedi. Açıklamada, toplantı neticesinde tarafların, yapılan anlaşmaların uygulanmasının Rusya ile Türkiye arasındaki enerji alanındaki işbirliğinin güçlenmesine katkı sağlayacağına dair inançlarını dile getirdikleri ifade edildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle