Gaziantep yumurtası Ortadoğu sofralarında

AA
19.12.2017 - 11:25 | Son Güncelleme:

Gaziantepli yumurta üreticileri, başta Irak olmak üzere pek çok Ortadoğu ülkesine aylık 3 milyon dolarlık ürün gönderiyor.

Kentte 2010 öncesinde yok denecek kadar az olan yumurta çiftliği sayısı, bu tarihten sonra AB standartlarında kurulan yeni tesislerle çok ciddi oranda arttı. 

Bu tesislerde günlük 3 milyon 800 bin yumurta üretilerek başta Irak olmak üzere Ortadoğu ülkelerine ihraç ediliyor. Kentin aylık yumurta ihracatı 3 milyon doları buluyor.  

Gaziantep Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Kenan Uygur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin 2010 yılından sonra özellikle yumurta pazarında çok hızlı büyüdüğünü söyledi. 

Birliğe bağlı işletmelerde 4 milyon tavuk bulunduğu ve günde yaklaşık 3 milyon 800 bin yumurta ürettiklerini belirten Uygur, "2010 yılına kadar 350-400
bin civarında yumurta üretimimiz vardı.

2010 yılından sonra AB standartlarındakikafes üretimiyle çok hızlı bir yol aldık ve 10 kat büyüme elde ettik. Gaziantep hala da yumurta sektöründe büyümeye devam ediyor." dedi. 

 HEDEF 2023'TE 10 MİLYON DOLARLIK İHRACAT 

Uygur, birliğe kayıtlı tesislerde üretilen yumurtaların yüzde 60-65'inin iç piyasada tüketildiğini ifade ederek, "Kalan kısmı da ihracata gönderiyoruz. İhracatımızı ağırlıklı olarak Irak'a yapıyoruz.

Bunun yanında Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye, Libya, Afganistan, Bahreyn ve Kuveyt'e de ihracat gerçekleştiriyoruz. Şu an aylık ihracatımız 2,5-3 milyon dolar." diye konuştu.

 Hedeflerinin, 2023 yılında 10 milyon yumurtlayan tavuk ve 8-9 milyon günlük yumurta üretimini yakalamak olduğunu dile getiren Uygur, "Bununla beraber, ihracatımızı aylık 2,5-3 milyon dolardan 10 milyon dolar seviyesine getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

 Uygur, tüketicilere, üzerinde çiftlik numaraları bulunmayan yumurtaları tüketmemeleri tavsiyesinde bulunarak, "Organik üretilen yumurtalar da var ancak merdiven altında üretilen ve bu ad altında satılan yumurtalar da var.

Bu nedenle tüketicilerimiz, üzerinde ülke, şehir, çiftlik ve kümes kodu bulunmayan yumurtaları kesinlikle tüketmesinler." dedi. 

Etiketler: yumurta , üretim , tüketici , 2023
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı