GeriEkonomi Gaziantep’i vurmak ne anlama geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gaziantep’i vurmak ne anlama geliyor

Gaziantep’i vurmak ne anlama geliyor
refid:21271734 ilişkili resim dosyası

TÜRKİYE’de yıllardır “Güneydoğu kalkınırsa, refah düzeyi artar ve işsizlik çözümlenirse terör de biter” denir. Aslında bu sözün en büyük dayanağı Gaziantep’in ortaya koyduğu müthiş başarıdır.

2011’de 4.8 milyar dolarlık ihracat yapan Gaziantep tam 171 ülkeye mal satmayı başarmış bir ilimiz. 2012’de 6 milyar dolarlık ihracat hedefleri var. 2023 yılında, yani cumhuriyetimizin 100’üncü yılında 30 milyar dolarlık ihracat hedefi belirleyen Gaziantep’in sanayicileri ve tüccarları bu kente gelen herkese ‘moral aşılayan’ bir ortak akla sahipler.

Gazianteplilerin devletten çok da destek görmeden, kendi girişimcilik yetenekleriyle ve bitmeyen enerjileriyle büyük başarılara imza atması aslında Suriye, Irak ve İran’da bile onlarla rekabet edebilecek bir kent bulunmaması uzun süredir dikkat çekiyordu. Gaziantep 1980’lerden itibaren yakaladığı hızlı kalkınma ivmesiyle sadece Türkiye’nin doğu ve güneydoğusunun değil güneyde İsrail’e, doğuda Hindistan’ın bazı kentlerine kadar geniş bir coğrafyanın en sanayileşmiş, en küresel ihracat profiline sahip kenti oldu. Bu bakımdan Çin’in Hindistan’ın, Suriye ve İran’ın rakibi sayılır.

Cam parçaları 500 metre uzağa sıçradı

Yatırımcı hücum ediyor

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil S. Konukoğlu, aynı zamanda Gaziantep’in en köklü sanayici ailelerinden biri olan Konukoğlu ailesinin temsilcisi olarak kentte gelenekselleşen ‘sürekli yatırım’ anlayışının da en güçlü temsilcisi. Kentin yatırım iştahını daha 1 ay önce bize şöyle açıklıyordu:

"5’inci Organiez Sanayi Bölgesi (OSB) için tahsise çıktık. Elimizde 6 milyon metrekarelik fabrika alanı vardı 24 milyon metrekarelik taleple karşılaştık. Kilis ile Gaziantep arasında kalacak 35 milyon metrekarelik 6’ncı OSB için hemen çalışmalara başladık. 2023 hedefimiz olan 30 milyar dolarlık ihracata ulaşmak için daha da fazla yatırıma ve bir de yakın limana ihtiyacımız var. Mersin artık bize yetmez. İskenderun Limanı’na ulaşmak için Hassa Dörtyol arasına tünel istiyoruz. Karayolu ve paralelinde demiryolu istiyoruz. Bu yapılırsa limana yolumuz 163 kilometre kısalacak."

Demokrasi çok önemli

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan da aynı günlerde çok önemli bir konuya cesaretle girmişti. Aslan, “Ülkemiz için yeni Anayasa hazırlıklarını çok önemsiyoruz. Demokratikleşme ve katılımcılık çok önemli. Güneydoğu’daki olayların süratle çözümlenmesi gerekiyor ki yatırımlar hızla artsın. Türkiye’nin iç barışı sağlanmalı ve dünyanın en gelişmiş anayasalarından birini yapmalıyız. Herkes için eşitlik ve özgürlük olmalı. Serbest piyasa ekonomisiyle, çevreyi de koruyarak bürokrasiyi azaltarak süretle yola çıkmak zorundayız. Türkiye’de demokratikleşme çok daha süratli olmalıdır. Kısır döngülerden uzaklaşmalıyız.”

O gündemden bu gündeme

Gaziantep’e saldırı çok önemli bir anlam taşıyor. Çünkü Gaziantep modeli Doğu ve Güneydoğu'nun diğer illeri için de birlik, beraberlik ve başarı formülüydü. Birileri bunu bozmak isteyebilir. Ancak ben eminim ki Gaziantepliler bu çabayı boşa çıkaracak ve yollarına devam edecek. Biz yatırımcının hücum ettiği, kendisine 30 milyardolarlık ihracat için yeni liman arayan, demokrasi ve kardeşliği geliştirerek yoluna devam etmek isteyen Gaziantep’in ‘pozitif’ gündemini kimsenin bozamayacağına inanıyoruz. Bunu başarması Türkiye için çok önemli. Çünkü Gaziantep önümüzdeki 10 yılda başarabilecekleriyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu kalkındıracak bir motor ekonomi özelliğine sahip. Kimse Gaziantep’in kimyasını bozamayacak.

BİNLERCE VATANDAŞ KAN VERMEK İÇİN KOŞTU / Foto Galeri


Yorumları Göster
Yorumları Gizle