GeriEkonomi Gaziantep Çimento yeniden satışa çıkarılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gaziantep Çimento yeniden satışa çıkarılıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Uzan Grubu varlıkları arasında yer alan Gaziantep Çimento Fabrikası'nı 11 Nisan'da yeniden satışa çıkaracak.

TMSF tarafından 14 Ekim 2005 tarihinde birinci ihalesi gerçekleştirilen Gaziantep Çimento Fabrikası, 128 milyon dolara Sanko Holding'e ihale edildi. Ancak Rekabet Kurumu'nun ihaleyi onaylamaması üzerine satış iptal edildi.
TMSF, Gaziantep Çimento Fabrikası'nı 11 Nisan 2006 tarihinde İstanbul'da yeniden ihaleye çıkaracak.
İhaleye katılabilmek için Fon'un Ziraat Bankası Gayrettepe Şubesi nezdinde bulunan hesabına 9 milyon dolar teminatın yatırılması ve dekontun, şartnamede belirtilen idari belgelerle birlikte 3 Nisan 2006 tarihine kadar Satış Komisyonu'na teslim edilmesi gerekiyor.
İhalede, fabrikanın faaliyetini sürdürebilmesi için gerekli gayrimenkuller, makine-teçhizat, döşeme-demirbaşlar (menkuller), marka/marka başvurusu ve maden işletme ruhsatları ile hak ve varlıkları için fiyat verilecek.
İhale, kapalı zarf ve açık artırma usüllerinin birlikte uygulanması ile gerçekleştirilecek ve Fon Kurulu'nun onayı ile sonuçlanacak. Satış Komisyonu, kapalı zarfla teklif veren katılımcılar arasında açık artırma aşamasına katılmaya hak kazananların kısa listesini oluşturacak. İhaleye kapalı zarf aşamasında verilen en yüksek teklif üzerinden açık artırma ile devam edilecek. Teklifler peşin olarak ABD Doları cinsinden verilecek. Açık artırma aşamasında verilen en yüksek teklif, Fon Kurulu'nun onayına sunulacak.
İhalenin sonuçlanması ile birinci ve ikinci en yüksek teklif veren katılımcıların idari belgelerle birlikte alınan Rekabet Kurumu Bildirim Formları, Rekabet Kurumu'na gönderilecek. Rekabet Kurumu'nun uygun görüşünün gelmesi, Fon Kurulu'nun onaylaması ile satış işlemi sonuçlanacak.
TMSF açıklamasında, yıllık 495 bin ton klinker ve 1 milyon 89 bin ton çimento üretim kapasitesine sahip Gaziantep Çimento Fabrikası'nın, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yüzde 19 pazar payı bulunduğu ve muhammen bedelinin 90 milyon dolar olduğu bildirildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle