GeriEkonomi Gaziantep Çimento yeniden ihaleye çıkıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gaziantep Çimento yeniden ihaleye çıkıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Gaziantep Çimento'nun satışı için yeniden ihale açtı. Gaziantep Çimento'ya, 175 bin dolar veren Sanko'nun teklifi, 'hakim durum' yaratacağı gerekçesiyle Rekabet Kurulu tarafından kabul edilmemişti.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan duyuruya göre, TMSF Gaziantep Çimento Ticari ve İktisadi Bütünlüğü Satış Komisyonu Başkanlığı, amme borçlusundan haczedilen mal, hak ve varlıklardan Fon Kurulu'nun 6 Temmuz 2005 tarihli kararı ile Gaziantep Çimento'nun Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nü “kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanması suretiyle satacak.

Gaziantep Çimento Ticari ve İktisadı Bütünlüğü'nün muhammen bedeli 90 milyon ABD Doları olarak belirlendi.
İhale, 11 Nisan 2006 tarihinde saat 11.00'de İstanbul Beşiktaş'ta bulunan Swissotel The Bosphorus Neuchatel'de gerçekleştirilecek. Söz konusu ihaleye katılabilmek için TMSF'nin Ziraat Bankası Gayrettepe şubesi nezdinde bulunan ABD Doları hesabına 9 milyon ABD Doları teminat yatırılması şartı aranacak.

Ancak ihalede teminat olarak bankalardan alınmış kesin ve süresiz teminat mektubu, teminat cari değerinin yüzde 15 fazlası oranındaki T.C. Devlet Tahvilleri, Hazine Bonoları veya T.C. hazine kefaletini haiz tahvillerde kabul edilecek.
Teminatın yatırıldığını gösteren belge ile şartnamede belirtilen idari belgeler, 3 Nisan 2006 tarihinde mesai saati sonuna kadar Satış Komisyonu Başkanlığı'na verilecek.

İhale şartnamesi, TMSF'de incelenebilecek. Şartnameyi satın almak isteyenler, Fonun Ziraat Bankası A.Ş. Gayrettepe şubesi nezdindeki ABD Doları hesabına yatıracakları bedeli ve dekontu satış komisyonuna elden teslim edecekler.

Ayrıca katılımcılar, gizlilik taahhütnamesini imzalamak kaydıyla tanıtım kitapçığı da alabilecekler. Gaziantep çimento ile ilgili kağıt ve elektronik ortamlarda hazırlanan bilgileri içeren bilgi odasından da yararlanabilecekler. Kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanması ile gerçekleştirilecek olan ihale, Fon Kurulu'nun onayı ile sonuçlandırılacak.

İhaleye kapalı zarf aşamasında verilen en yüksek teklif üzerinden açık artırma ile devam edilecek. Fon kurulunun gerekli görülmesi halinde ihaleye pazarlık usulü ile devam edilebilecek. Teklifler peşin olarak ABD Doları cinsinden verilecek. Kurulun ihaleye pazarlık usulü ile devam edilmesine karar verilmesi halinde, pazarlık 12 Nisan 2006 tarihinde saat 11.00'de TMSF'de yapılacak.

Ticari ve iktisadi bütünlük, Gaziantep Çimento Fabrikası'nın sürdürülebilmesi için yararlı veya gerekli olan gayrimenkuller, makine-teçhizat ve döşeme ile demirbaşlar, marka/marka başvurusu ve maden işletme ruhsatları ile söz konusu mal, hak ve varlıkların feri veya mütemmim cüzü niteliğindeki sözleşmelerden oluşuyor.
Söz konusu taşınmaz Gaziantep İli, Şehitkamil İlçesi 29 Ekim Mahallesi, Cüneyt mevkii bin 544 ada ve 92 parselde bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle