‘Gaz’la büyüdü, akaryakıtta ‘yerlinin gücü’nü gösterecek

Hürriyet Haber
01.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

M-Oil’in yüzde 70’ini satın alarak, akaryakıt sektörüne adım atan Demirören Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Cömert, “Otogaz tüketimi konusunda Türkiye dünyada altıncı Avrupa’da ise Polonya’dan sonra ikinci konumda. Akaryakıt sektöründeki potansiyel çok büyük” dedi.

LPG sektörünün önde gelen kuruluşlarından biri olan Milangaz’ı bünyesinde barındıran Demirören Şirketler Grubu, temmuz ayında daha çok Ege, Çukurova, Orta ve Güney Anadolu’da yaygın bulunan M-Oil akaryakıt firmasını bünyesine kattı. Grup olarak akaryakıt sektöründe önemli bir potansiyel gördüklerini belirten Demirören Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Cömert, “Bugün Türkiye’de akaryakıt sektörü yüzde 80 yabancı firmaların kontrolünde. LPG sektöründe bugüne kadar yüzde 100 Türk sermayeli şirket olarak hizmet verdik. Yerli sermayenin gücünü akaryakıtta da göstermek istiyoruz” dedi. M-Oil’in 420 istasyonla faaliyet gösterdiğini anlatan Yılmaz Cömert, şu bilgileri verdi: “Son üç aylık süreçte Türkiye’de akaryakıt sektörünün fotoğrafını çektik ve stratejik büyüme planlarını buradan çıkacak sonuçlara göre yapacağız. Akaryakıt sektöründe ilk 10 içindeyiz. Önümüzdeki iki üç yıl içinde 7-8’inci olmak istiyoruz. Ancak burada fiziki büyümenin ötesinde, tüketiciye Türkiye’nin her yerinde Milangaz kalitesinde hizmet sunmayı hedefliyoruz.”

Otogaz hızla büyüyor

LPG sektöründe otogaz segmentinin hızla büyüdüğüne dikkat çeken Yılmaz Cömert, “Otogaz tüketimi konusunda Türkiye dünyada altıncı Avrupa’da ise Polonya’dan sonra ikinci konumda. Grup olarak Türkiye’yi ilk kez 1995 yılında otogaz ile tanıştırdık. Bugün Otomilangaz olarak ülke çapında 380 istasyon ile hizmet veriyoruz. Aynı kaliteyi ile hizmeti tüm ülkeye yayabilen ender kuruluşlardan biriyiz” dedi.

1000 kişiye istihdam

Cömert, şu değerlendirmeyi yaptı: “Milangaz olarak bu alana yatırım yaptık ve istihdam yarattık. Tüketiciye daha iyi hizmet sunmak adına bayi sistemine ek olarak ve bayiliklerin yetersiz kaldığı ve yeni yerleşim birimleri olmak üzere 480 adet doğrudan satış noktası oluşturduk. Burada her noktada iki kişi istihdam ederek, neredeyse 1000 kişilik yeni bir istihdam alanı oluşturduk. Bunun daha da genişleyeceğini söyleyebilirim. Direk dağıtım noktalarının sayısını 600’e kadar çıkarmayı hedefliyoruz.”

Enerji çeşitliliği lazım jeotermale yatırım yapacağız

TÜRKİYE’nin enerjide çeşitlemeye ihtiyacı olduğunu belirten Yılmaz Cömert, “Türkiye enerjide hareketli bir dönem yaşıyor. Bu çerçevede yerli kaynaklara odaklandık. Türkiye, jeotermal enerjide dünyanın en elverişli 7. ülkesi konumunda. Grup olarak yine bir ilke imza atarak, jeotermal enerji konusunda Türkiye’nin en büyük özel yatırımını gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin bu önemli kaynağından enerji üreteceğiz ve konutların ısıtılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştireceğiz” dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı