GeriEkonomi Gates'e günde 1 milyon dolar ceza
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gates'e günde 1 milyon dolar ceza

Dünyanın en büyük yazılım kuruluşu Microsoft'un başı yine mahkemelerle dertte. ABD Adalet Bakanlığı, Microsoft'u ‘‘Windows'95 tekelini kullanarak, müşterilerini kendi Internet Browser'ını kullanmaya zorlamak’’ ile suçladı. ABD Adalet Bakanlığı, bilgisayarlara Windows'95 işletim sistemi ile birlikte otomatik olarak, ‘‘Microsoft Internet Explorer’’ programının konulduğunu belirterek, firmayı, 1995 yılında onaylanan ‘‘Tröstleşmeye karşı sözleşmeyi ihlal etmek’’ ile itham ediyor.

ABD Adalet Bakanlığı, ayrıca Microsoft firmasının, bu uygulamayı devam ettirmesi halinde, günde 1 milyon dolar cezaya çarptırılması için federal mahkemeye de başvurdu.

SİLME REHBERİ

Bakanlık arıca, Windows'95 işletim isstemi ile birlikte bilgisayar kullanıcılarına verilen Microsoft Internet Explorer programının, kişisel bilgisayarlardan kolayca silinebilmesi için Microsoft firmasından bir rehber yayınlamasını da istedi.

Amerikan Adalet Bakanlığı'nın federal mahkemeye yaptığı başvuru, Microsoft ve Başkanı Bill Gates'e karşı ABD'deki ilk hukuksal girişim değil. Windows 95 piyasaya sürüldükten bir kaç ay sonra, ABD'deki bazı yazılım firmaları Microsft aleyhinde ‘‘haksız rekabet’’ davaları yağdırmaya başlamışlardı. Bu davalarda, Microsoft'un, Windows 95 hakkındaki bilgilerin tamamını kamuoyuna açıklamadığı iddia edilerek, şirketin Windows 95 için ürettiği yazılımlarda bu gizli bilgileri kullandığı ve haksız rekabet yarattığı savunulmuştu. Bu davalar üzerine, Microsoft diğer yazılım firmalarına Windows 95 hakkında daha detaylı bilgiler vermek zorundu kalmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle