GeriEkonomi Gates ve Buffet’ın çağrısına uydu, 4.2 milyar dolar bağışladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gates ve Buffet’ın çağrısına uydu, 4.2 milyar dolar bağışladı

Gates ve Buffet’ın çağrısına uydu, 4.2 milyar dolar bağışladı
refid:15059299 ilişkili resim dosyası

ABD’li ünlü yatırımcı Warren Buffet ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in, öncülük ettikleri ve ABD’li diğer milyarderlere yaptıkları “Varlığınızın en az yarısını bağışlayın” çağrısına 4 işadamından olumlu yanıt çıktı.

Servetini sigorta ve yatırım şirketi Berkshire Hathaway’e borçlu olan Buffett, Gates ve eşi Melinda, birçok ABD’li zenginle bir araya gelip, onları yardımseverlik hareketine katılmaya çağırmıştı. Buffet ve Gates, Giving Pledge (Yardım Sözü Ver) adını verdikleri kampanyaları kapsamında, milyarderlerden yaşarken ya da ölümlerinin ardından varlıklarının en az yarısını bağışlamasını istemişlerdi.

Dört aile daha katıldı

Bill ve Melinda Gates’in başkanlığını yaptığı yardım vakfı Gates Foundation’ın eski CEO’su olan ve şu anda Gates ve Buffet’a danışmanlık yapan Patty Stonesifer ise, dün dört ailenin bu kampanyaya dahil olmak istediğini açıkladı. Kampanyaya destek olacak dört aileden biri olan ABD’li gayrimenkul milyarderi Eli Broad ve karısı Edythe, yaşamları boyunca varlıklarının yüzde 75’ini bu kampanya için harcayacaklarını belirtti. Forbes dergisine göre, Broad’ın toplam mal varlığı 5.7 milyar dolar.

Buffet’dan 46 milyar dolar

Kampanyanın resmi internet sitesi www.givingpledge.org’a bir yazı yazan Buffet ise ‘2006’da mal varlığının yüzde 99’unu yani yaklaşık 46 milyar doları, Bill ve Melinda Gates Vakfı’na bağışlama kararının kendisini çok mutlu ettiğine değindi. Şu anda 79 yaşında olan Buffet, “Bill ve Melinda Gates ile yüzlerce zengin ABD’liden en azından mal varlıklarının yüzde 50’sini bu kampanya bağışlamalarını istiyoruz” dedi. Ünlü yatırımcı aynı zamanda, Berkshire Hathaway hisselerinin yüzde 20’sinin vakfı bağışlandığını ve her yıl kendi hisselerinin yüzde 4’ünü yardım kampanyası için harcamaya devam edeceğini söyledi. Forbes dergisine göre Gates 53 milyar dolar mal varlığı ile dünyanın en zengin ikinci adamı. Buffet ise 47 milyar dolarlık servetiyle üçüncü sırada yer alıyor.

Para kabul etmiyor bağış sözü istiyor

BILL ve Melinda Gates, bugüne kadar vakıflarına 28 milyar dolar bağışladı. 1994’te kurulan vakıf, fakir ülkelerdeki sağlık harcamaları için 22 milyar dolar ödedi. ABD’de ise yeni eğitim ve gelişim fırsatları için 22 milyar dolar harcadı. Buffet ve Gates, Giving Pledge (Yardım Sözü Ver) kesinlikle para kabul etmiyor sadece zengin kişilerin mali varlıklarının bir kısmını vakfa bağışlayacaklarına yönelik söz vermesini istiyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle