Gates: İşlerinizi ‘dijital sinir sistemi’nde yürütün

Hürriyet Haber
18.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bilgisayar dünyasının devi Bill Gates'in son kitabı 24 Mart'ta bütün dünya ile aynı anda Türkiye'de de çıkacak. Gates'in ‘‘Düşünce Hızında Çalışmak’’ adlı kitabını Türkiye'de Doğan Kitapçılık yayınlıyor.

Microsoft'un patronu Bill Gates'in son kitabı ‘‘Düşünce Hızında Çalışmak’’ bütün dünya ile aynı gün Türkiye'de de çıkacak. 24 Mart'ta okuyucuyla buluşacak kitabı Türkiye'de Doğan Kitapçılık pazara sunacak.

Orijinal adı ‘‘Dijital Sinir Sisteminde Düşünce Hızında Çalışmak’’ olan kitapta Bill Gates, bütün dünyadaki işadamlarını, ‘dijital sinir sistemi’ olarak adlandırdığı İnternet üzerinden iş yapmaya çağırıyor. Gates, ‘‘Dünya, gelecek 10 yıl içinde dijital bir ekonomi içinde işleyiş gösterecek. İş dünyasındaki lidlerlerin bu değişimin dinamiklerini anlamaları ve şirketlerini başarıya ulaştırmak için bilişim teknolojisi yatırımlarını ne şekilde ateşlemeleri gerektiğini bilmeleri temel şart’’ diyor.

Gates'in ana başlığı ‘‘Düşünce Hızında Çalışmak’’ olan kitabının bir teknoloji kitabından çok, iş kitabı olarak öne çıktığı dikkati çekiyor. Gates, şöyle diyor:

‘‘Karar mekanizmalarının başındaki veya müşteri ilişkileri içindeki kişilere bilgi alışını daha hızlı ve daha doğru bir biçimde sağlamak için, hali hazırdaki bilişim teknolojileri yatırımlarının genişletilmesi gerekiyor. Bu yolla ‘Dijital Sinir Sistemi' adı verilen yeni bir dijital süreç başlatılmış oluyor.’’

Bill Gates, kitabının sunuş bölümünde, ‘‘İş dünyasına ve işletme liderlerine dijital çağda avantaj ve inanılmaz olanakları gösterecek bir harita sunmak istedim’’ diyor. ‘‘İş dünyasında atılım ya da başarısız olmak için bilgiyi kararlı bir şekilde nasıl kullanmalı?’’ diye soran Gates’e göre, yeni ekonominin kalbi yeni iş anlayışından geçiyor.

Gates, ‘‘Şirketler, doğru bilgi akışını doğru zamanda sağlayabilmek için tıpkı insan organizmasında olduğu gibi dijital sinir sistemleriyle donatılmalıdır’’ diyor.

Dijital başarı için 12 adım

Bill Gates, iş dünyasının ‘dijital başarı’ için atması gereken 12 adımı şöyle belirliyor:

1- Organizasyonunuzda, hızlı bilgi akışını sağlayabilmek için e-posta sistemini tamamlayınız.

2- Herkesten bilgi sağlamak, önemli verileri değerlendirmek ve paylaşmak için dijital aletleri kullanınız.

3- Rutin işleri otomatize ediniz, böylece işçiler daha özgür düşünebilecektir.

4- Güçlü bir tim oluşturmak için teknolojiyi kullanınız.

5- Yazılı formları yeni sisteme göre düzenleyiniz.

6- Yenilenecek işlerde dijital aletleri kullanarak değerini artırınız.

7- Ürünlerde geri bildirim elde edilmesinde dijital aletleri kullanarak, hızlı kalite gelişimini sağlayınız.

8- İşte kesin sonuç elde edebilmek için ve iş alanını genişletmek için teknolojiyi kullanınız.

9- Yeni müşteri servislerine teknolojiyi götürünüz.

10- Ticari bilgide zamanlamayı tam yapınız.

11- Aracıları kaldırarak müşteriye direk olarak ulaşınız. Eğer aracıysanız da teknolojiyi kullanarak değeri yükseltiniz.

12- Müşterilerinizin kendi sorunlarını teknolojiyi kullanarak çözmesine izin veriniz.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı