GeriEkonomi Gates, ‘aşı’ya ve yoksullara 10 milyar dolar bağışlayacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gates, ‘aşı’ya ve yoksullara 10 milyar dolar bağışlayacak

Gates, ‘aşı’ya ve yoksullara 10 milyar dolar bağışlayacak
refid:13633318 ilişkili resim dosyası

Microsoft’un kurucusu ve dünyanın önde gelen zengini Bill Gates ve eşi Melinda Gates aşı geliştirme çalışmaları için 10 milyar dolarlık yardım yapacaklarını açıkladı.

Dünya Ekonomik Forumu’nun Davos’ta düzenlediği toplantılara katılan Gates çifti söz konusu paranın yeni aşıların geliştirilmesi ve yoksul ülkelere gönderilmesinde kullanılacağını ifade etti. Önümüzdeki on yıl süresince geliştirilecek aşıların dünyanın en fakir ülkelerindeki çocuk ölümlerinin en aza inmesini sağlayarak 8 milyon kişinin hayatını kurtaracağı belirtiliyor. Gates’in aşı çalışmaları için verdiği söz, bu güne kadar bir kerede yapılmış en yüklü yardım olma özelliğini taşıyor.

4.5 milyar dolar vermişti

Önümüzdeki on yıllık süreçte aşı çalışmaları için hükümetleri ve özel sektörü aşı araştırma, geliştirme ve dağıtımı konularında yatırım yapmaya çağıran Gates, “Aşılar gelişmiş ülkelerde hayat kurtarıyor ve iyileştiriyor. İnovasyon eskisinden daha çok çocuğu kurtarmaya yarayacak” dedi. Melinda Gates ise, aşıların mucizevi olduğunu söyleyerek, “Gates Vakfı olarak aşıları birinci önceliğimiz yaptık, çünkü aşıların çocukların hayatındaki etkisini yakından gördük” dedi. Gelişmekte olan ülkelere aşı dağıtımının sağlanması ile 2019’a kadar 7 milyon 600 bin çocuğun hayatının kurtarılacağı ifade ediliyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle