GeriEkonomi Garanti, kredilere yüklendi 1.4 milyar lira kâra ulaştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Garanti, kredilere yüklendi 1.4 milyar lira kâra ulaştı

Garanti, kredilere yüklendi 1.4 milyar lira kâra ulaştı
refid:12222288 ilişkili resim dosyası

Garanti Bankası, 6 aylık dönem için 1 milyar 452 milyon TL konsolide kâr açıklarken; Genel Müdür Ergun Özen, “Türkiye’nin en çok kredi veren bankasıyız. Kullandırdığımız krediler, toplam aktiflerimizin yarısından fazlasını oluşturuyor. Ekonominin kötü günelri geride bıraktığı ve artık yükselişe geçeceğine inandığımız bu dönemde bireysel ve kurumsal müşterilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Garanti Bankası; bilanço açıklamasında 103 milyar 878 milyon TL konsolide aktif büyüklüğe ulaştığını, nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla 67 milyar 997 milyon TL de kredi kullandırdığını bildirdi. Genel Müdür Ergun Özen, Garanti Bankası’nın son derece likit, sağlam bilanço yapısına ve güçlü özkaynakları olan bir banka olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

Mortgage kredilerinde lider

“Garanti; 2009’un ilk yarısında aynı performansına güçlü bir şekilde devam ediyor. Ülke ekonomisine desteğimizi kesmeden, esas işimizi yani gerçek bankacılığı yapmaya devam ediyoruz. Türkiye’nin en çok kredi veren bankası olarak, kullandırdığımız nakdi krediler, toplam aktiflerimizin yarısından fazlasını oluşturuyor. Öncü ürün ve hizmetlerle müşterilerinin her ihtiyacına yönelik çözümler üretmeye devam ediyoruz. Mortgage piyasasındaki liderliğimizi, pazar payımızı artırarak sürdürüyoruz. Sene başından beri sektördeki 1 milyar TL’lik mortgage kredi artışının yüzde 40’ını Garanti gerçekleştirdi.” Türkiye’nin ilk mil programlı kredi kartı Shop&Miles’ın, ilk 9 yılda 30 milyar mil kazandırdığını hatırlatan Ergun Özen, bankanın Migros ile işbirliğine giderek çıkardığı Money Card’ın ise 200 bin kullanıcıya ulaştığını ifade etti. Özen, Garanti Bankası’nın, yılbaşından beri sektördeki net kart büyümesinin neredeyse yarısını tek başına sağladığını ifade etti. Garanti Bankası, Ocak-Haziran dönemi (6 aylık) bilançosunda, vergi ve karşılıklar öncesi 2 milyar 970 milyon TL brüt kar açıkladı; kullandırdığı nakdi kredileri 52.4 milyar TL’ye, mevduat büyüklüğünü ise 63 milyar 792 milyon TL’ye ulaştırdığını bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle