GeriEkonomi Garanti hedeflerini yukarı revize ediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Garanti hedeflerini yukarı revize ediyor

Garanti hedeflerini yukarı revize ediyor
refid:6949134 ilişkili resim dosyası

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, AK Parti'nin oylarının yüzde 47 ile geçen seçime göre artmasında, düşük enflasyon ve yüksek büyümenin oya dönüşmesinin etkisi olduğunu kaydetti.

Seçim sonuçlarının olumlu olduğunu belirten Özen, seçim sonrası dönemde 2007 için Garanti Bankası'nın  hedeflerini yukarı revize ettiğini, ancak 2008 için son çeyreğe bakılacağını söyledi. Özen, Garanti Bankası olarak tüketici kredilerindeki büyüme hedeflerini 10 puan artırdıklarının altını çizdi.

AKP'nin oylarının yüzde 47 olmasındaki en büyük nedenin ekonomik gelişmeler olduğunu belirten Özen, "Düşük enflasyon ve yüksek büyümenin oya dönüştüğünü düşünüyorum. Bu konuda konuda tarım kesiminden bile bu doğrudan gelir politikaları sayesinde oy aldığını düşünüyorum. Çünkü AK Parti bazı tarım bölgelerinde çok güçlü çıktı" dedi.

İÇ TALEP CANLANACAK

Seçim sonrasında bu zamana kadar ertelenmiş olan iç talebin belirsizliğin ortadan kalkması ile canlanmasını beklemenin doğru olduğunu ifade eden Özen,  "Bu da tabi Merkez Bankası'nın çok yakından izleyeceği bir konu olarak  önümüze çıkıyor. Bunu da neye bağlıyorum faiz indirimlerinin dördüncü çeyrekten önce gelmeyebileceği sanki ortaya çıkıyor gibi. Çünkü enerji fiyatları da Merkez Bankası'na hiç yardımcı olmuyor" dedi.

Bankacılık sektörünün faiz indirimlerine hazır olduğunu kaydeden Özen, Merkez Bankası'nın tavrının dikkatle izleneceğini söyledi. 2008'de marjların daha fazla daralacağını kaydeden Özen, "Faizler elbette düşecek ama bunu kompanse edebilmek için yerine hacim koymamız lazım. İç talebin daralması da o hacimlerimizi engeleyebilir. O nedenle bankacı olarak hata yapma lüksümüz yok önümüzdeki dönemlerde. Şu anda hisse fiyatlarına çok olumlu yansıdı, bunun  devamı için bilanço yönetimi çok daha önem kazanıyor" dedi.
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle