GeriEkonomi Garanti çalışanı GE’nin CEO’suna ’ABD’de iş’ sordu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Garanti çalışanı GE’nin CEO’suna ’ABD’de iş’ sordu

Garanti çalışanı GE’nin CEO’suna ’ABD’de iş’ sordu
refid:3854560 ilişkili resim dosyası

10 bin Garanti Bankası çalışanı, bankanın yeni ortağı GE’nin Başkanı Jeffrey Immelt ile internet ortamında sohbet etti. Garanti çalışanları Immelt’e en çok "ABD ve diğer ülkelerde çalışma imkanımız olur mu" sorusunu yöneltti.

GARANTİ Bankası çalışanları, yeni ortakları, dünya devi General Electric’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jeffrey Immelt ile kurum içi internet üzerinden yaptıkları chatte, en çok ABD’de dahil yurt dışında çalışma olanağını sordu. Banka’nın İstanbul’daki Genel Müdürlük binasında yapılan ve yaklaşık bir saat süren chatleşmenin açılışını Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk yaptı. GE’li Garanti’nin söz konusu sohbet toplantısına, bankadan 400 yönetici katılırken, Türkiye’deki yaklaşık 10 bin çalışanı da intranet üzerinden canlı olarak izledi.

AÇILIŞI ŞAHENK YAPTI: Şahenk’in açılış konuşmasının ardından GE CEO’su Jeffrey Immelt, çalışanlarla şirket vizyonunu paylaşarak soruları yanıtladı. GE CEO’su Immelt’e Erzurum’dan Bursa’ya Türkiye’nin dört bir yanındaki Garanti Bankası çalışanından sorular yöneltildi. Soruların, GE’nin Türkiye ve özellikle Garanti Bankası’nı seçme nedenleri, GE’nin değerleri, bu yeni ortaklık yapısının çalışanlara getireceği yeni kariyer açılımları, eğitim programları, Türkiye ve bölgede büyüme alanları gibi konular üzerinde yoğunlaştığı öğrenildi.

HEDEF EN İYİ OLMAK: Jeffrey Immelt, şirket birleşmelerinde en önem verdiği kriterlerin, satın alacağı şirketin mali verilerinden önce insan kaynağı, çalışanlara yapılan eğitim yatırımı ve kültürlerin uyumu olduğunu belirtti. Immelt, chatta, GE’nin Türkiye’ye kalıcı yabancı sermaye olarak geldiğini ve yatırım yaptıkları her yerde "biz" kavramını hissettiklerini vurguladı. Girilen her pazarda, yapılan her işte en iyiye odaklandıklarını belirten Immelt, şimdiye kadar bunu; finansal verileri, müşteri odaklılığı, teknolojisi, operasyonel verimliliği ve hızı ile başarmış olan, Garanti Bankası’nın insan kaynağını da övdü.

ÇALIŞANLARA KARİYER FIRSATI: Immelt’e chatte en fazla yöneltilen sorulardan biri de General Electric ortaklığı ile ABD başta olmak üzere yutdışında kariyer ve çalışma imkanı bulunup bulunmayacağıydı. Immelt bu soruları da, "Garanti Bankası ile kurulan bu ortaklık ile çok önem verdiğimiz çalışana yatırım ve uluslararası düzeyde yeni kariyer açılımları, karşılıklı bilgi ve tecrübe aktarımı ile daha da gelişecek. GE, bu doğrultuda sadece eğitime ayırdığı yıllık bütçe, bir milyar dolar" diyerek yanıtladı. Bu açıklama, Garanti Bankası çalışanları sevindiren gelişmeydi.

LİDERLİK OKULUNDAN EĞİTİM: GE’nin çalışanlarına sağladığı eğitim ve kariyer imkanları da şöyle aktarıldı: "Çok sayıda ve çeşitli sektörleri bünyesinde bulunduran GE, tüm çalışanlarının gelişimine yönelik eğitim programlarını hem bölgesel, hem de 1956’da Crotonville’de kurulan liderlik okulu aracılığı ile destekliyor. GE, teknik ve temel eğitimlerin yanısıra lider yetiştirme konusunda, özel programları ile de biliniyor. Bu kapsamda üçer haftalık, ’Executive Geliştirme, İş Yönetimi ve Yönetici Geliştirme’ eğitim programları da uygulanıyor. Her yıl dünyanın pek çok ülkesinden seçilen katılımcılar, akademisyenlerin yanısıra, GE’nin üst düzey yöneticilerinden de eğitim alma fırsatı buluyor. Sonraki süreçte, Garanti Bankası da çalışanlarına daha kapsamlı uluslararası eğitim olanaklarından faydalanma imkanı sunacak. Bu kapsamda, GE’nin eğiticileri de Türkiye’deki Garanti eğitimlerinde yer alacak."

Türkiye merkez olacak

JEFFREY Immelt, sohbet toplantısında, globalleşen dünyada sınırların kalktığına, belli yerlerde toplanan bilgi ve tecrübeden faydalanmanın kolaylaştığına da değindi. Bu kapsamda, bölgesel büyüme stratejisinde, özellikle Türkiye’nin merkez olacağını, Garanti Bankası’nın bilgi birikiminden de yararlanmak istediklerini açıkladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle