GeriEkonomi Galip Öztürk’ü o savcı da kurtaramadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Galip Öztürk’ü o savcı da kurtaramadı

Galip Öztürk’ü o savcı da kurtaramadı
refid:21653305 ilişkili resim dosyası

Galip Öztürk’ün azmettirici olarak yargılandığı cinayet davası 13 yıl sonra karara bağlandı. Öztürk’e müebbet hapis cezası verildi. Aynı davada duruşma savcısı olarak görev yapan Yavuz Özeren emekli olup Galip Öztürk adına çalışmış. Şimdi o da Öztürk’le beraber çete davasında yargılanıyor.

 METRO Holding’in sahibi Galip Öztürk’ün cinayete azmettirmek suçundan 13 yıldır yargılandığı dava karara bağlandı. İstanbul 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada Öztürk, 1996’da Beyoğlu’nda Kuvvet Köseoğlu cinayetinde azmettirici olduğu gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Daha önce bu davada duruşma savcısı olarak görev yapan Yavuz Özeren, emekli olduktan sonra Metro’da hukuk müşaviri olarak görev yapmıştı. Çok sayıda hâkim-savcı ile Galip Öztürk adına teması sağladığı ortaya çıkan eski savcı Özeren de, Öztürk’ün lideri olduğu iddia edilen ‘çete davası’nda sanık konumunda.
Karar duruşmasında söz alan Galip Öztürk, suçlamaları kabul etmeyerek, cinayetle bir alakasının olmadığını hemşerisi olan Gürkan Ateşli’nin kendisine duyduğu husumet nedeniyle hakkında böyle bir dava açıldığını söyledi.

‘Savcı rezil oldu’

Öztürk son savunmasında Kuvvet Köseoğlu’nun öldürülmesine azmettirdiği gerekçesi yargılandığı davanın eski savcısı Yavuz Özeren’in, 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen çete davasında sanık olarak yer almasını eleştirdi. Öztürk şunları söyledi: “Yavuz Özeren bu mahkemede savcı olduğunda kendisini

/images/100/0x0/55ea8020f018fbb8f8840b4a
tanımıyordum. Emekli olduktan bir yıl sonra tanıdım. 2,5 yıl sonra da şirketimde işe başladı. Yaklaşık 17 ay çalıştı. Rezil oldu adam. Geçen beni ziyarete geldi. Ağlıyordu. Bir hukuk adamına böyle bir utanç yaşattığım için üzgünüm” dedi.

Davayı 13 yıl sonra karara bağlayan mahkeme heyeti, Galip Öztürk’e, Kuvvet Köseoğlu’nun öldürülmesine azmettirmek suçundan verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını, iyi halini dikkate alarak müebbet hapse indirdi.

Kuvvet Köseoğlu’nu öldürdüğü gerekçesi ile yargılanan tutuklu sanık Kudret Okumuş’u da ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptıran mahkeme heyeti, Okumuş’un da duruşmadaki iyi halini dikkate alarak cezasını müebbet hapse çevirdi. Cinayete yardım ettiği iddia edilen Yakup Yazıcı da 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Dört sanık hakkında ise beraat kararı verildi.

Hakim, savcılarla teması Özeren kurmuş
 
GALİP Öztürk ile birlikte 70 kişinin yargılandığı 23 Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava dosyasının ek delil klasörlerinde, hakim-savcılar ile Metro Holding arasındaki teması sağlayan ismin, aynı zamanda cinayet davası ile ilgili gelişmeleri de takip eden eski Savcı Yavuz Özeren olduğu bilgisi yer alıyor. Mahkeme kararı ile yapılan teknik ve fiziki takibe takılan yargı mensupları kimi zaman Galip Öztürk veya şirketlerinin dava dosyaları ile ilgili ‘destek’ veriyor;  kimi zaman sicil kaydı siliniyor, kimi zaman dosya, istenen savcıya gönderiliyor.

Kimi yargıçlar Galip Öztürk’e ‘patron’ şeklinde hitap ederken, kimi burs talep etti, kimi mesai saatinde Galip Öztürk ile ofisinde toplantı yaptı. Savcılık

 
‘Gel bizimle çalış’

Dava dosyasına göre Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı K.A., da Galip Öztürk ve bazı yöneticileri ile yakın temasta olan bir diğer yargı mensubu... Galip Öztürk’ün ‘abi’ diye hitap ettiği K.A., 23 Nisan 2011 günü Öztürk ile yaptığı konuşmada, Metro Holding’e elinden gelen yardımı yapmaya çalıştığını ifade ediyor.

Öztürk ise bu konuda bir sorun olmadığını ifade ederek, Hakim K.A.’nın kendileri ile birlikte çalışmasını istediklerini iletir. Aynı konuşmanın devamında K.A. bir arkadaşı ile yaptığı konuşmayı Öztürk’e aktarırken, Öztürk’ün ‘esaslı bir çocuk’ olduğunu anlattığını söyler. ‘Silah mı uyuşturucu mu’ Hakim K.A.’nın bir diğer telefon görüşmesi ise Metro Grup İletişim Sorumlusu Necmi Hatipoğlu ile.

24 Şubat 2011 tarihli konuşmada, Hatipoğlu, arabasında esrar bulunan bir arkadaşı için K.A.’dan yardım talep ediyor. K.A., arabada bulunan maddenin silah uyuşturucu mu olduğunu soruyor. K.A. esrar olduğu yanıtını altıktan sonra, arkadaşının kendisini aramasını ister. Bir saat sonraki ikinci konuşmada ise K.A., söz konusu kişiye dava açıldığını ilgili mahkeme ve dosya numarasını Hatipoğlu’na bildiriyor.

soruşturması sürecinde dosyaları Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’na gönderilen yargı mensuplarının tamamı görevde. Söz konusu kişiler, Danıştay Üyesi H.P., Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı K. A., İstanbul savcıları M.D., İ.B., ve M.E.

Öztürk ile bir saat görüşme

İSTANBUL Cumhuriyet Savcısı M.D. ile Metro Grup arasındaki ilişki de, teknik takibin yanı sıra fiziki takibe de takıldı. Mahkeme kararı ile yapılan fiziki takip tutanağına göre, Savcı M.D., Metro Grup yetkilileri iki kez bir araya geldi. İlk görüşme 6 Ocak 2011 akşamına ait. Beyoğlu Asmalımescit’deki yemekli buluşmaya Savcı M.D., eski savcı Yavuz Özeren ve Metro Grup avukatı Vasfi Sedat Küçükyılmaz katıldı.

İkinci görüşme ise 14 Haziran 2011’de yapıldı. Fiziki takip tutanağına göre Savcı M.D., Yavuz Özeren’in kullandığı otomobil ile saat 15:15’te Metro Holding’in bulunduğu Metro City’e giriş yaptı. Galip Öztürk ile yapılan görüşme bir saat sürdü. Savcı M. D.  ve Yavuz Özeren geldikleri araç ile saat 16:15’de binadan ayrıldı.

‘Dosyalar ne durumda’

Dava dosyasına giren belgelere göre zaman-zaman elden para alan, kimi zaman da paranın banka hesabına yatırılmasını isteyen savcı M. E. İle Metro Holding’ten Önder İçer arasındaki bir telefon konuşmasının tarihi dikkat çekici.

Galip Öztürk ve adamlarının gözaltında bulunduğu 29 Şubat 2012’de yapılan konuşmada Savcı M.E. adliyedeki dosyalar ile ilgili bilgi veriyor. Tüm dosyalara baktığını söylen M.E., tek problemin bir dosyada olduğu bilgisini veriyor. Görüşmenin sonuna doğru M.E., Galip Öztürk’ün durumunu sorarken ‘başkan’ ifadesini kullanıyor.

'Yargıyı etkileme teşebbüsü'

Dosyada, Galip Öztürk’ün talimatıyla şirket görevlilerinin Rekabet Kurumu tarafından şirkete verilen cezanın iptali için Danıştay’da görevli H.P.’ye ulaşarak hediyeler aldığı bilgisi yer alıyor. Savcılık iddianamesinde bu durum “Yetkili olmadığı bir iş için yarar sağlamaya azmettirme ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ettikleri kanaatine varılmıştır” şeklinde değerlendirildi.  Metro Holding bünyesinde çalışan Fahrettin Bayraktar ile Danıştay üyesi H.P. arasındaki telefon konuşmaları dosyada önemli bir yer aldı.

‘Çay içtik, domates fidesi konuştuk’

HÜRRİYET Dünyası, telefon konuşmaları dava dosyasına giren hâkim-savcılar ile konuştu. Metro Holding’de bir saatlik görüşme yaptığı tespit edilen Savcı

 
Rahşan affıyla 6 yıl yatacak

ÖZTÜRK’ü müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme, suç tarihini göz önüne alınarak kamuoyunda Rahşan Affı olarak bilinen 4616 Sayılı Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası hükümlerinin de cezanın infazı esnasında uygulanmasına karar verdi.

Öztürk’e mahkeme tarafından verilen müebbet hapis cezasının onanması durumunda cezanın infazı için 16 yıl hapis yatacak. Ancak 4616 sayılı Yasa gereğince infazından 10 yıl düşürüleceği için Galip Öztürk bu suç nedeniyle 6 yıl cezaevinde kalacak.

 M.D., söz konusu görüşmeye Galip Öztürk’ün de katıldığını söyledi. Savcı M.D. görüşmenin içeriğine ilişkin “Birlikte çay içtik. Domates fidesi konusu vardı onu konuştuk” dedi.

Hisseleri çakıldı

Galip Öztürk’e müebbet hapis cezası verilmesinin ardından Metro Grup hisselerinde dün sert düşüş yaşandı.

Hisse  Düşüş (YÜZDE)

Metro Yat. Hold. 11,76
Metro Petrol 10,68
Avrasya GMYO 10,52
Metro Altın İşl. 9,37
Vanet Gıda 4,76
Avrasya Turizm 4,60

dgokce@hurriyet.com.tr

austa@hurriyet.com.tr

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle