GeriEkonomi Galatasaray: Yatırımcıya karşı hassas davrandık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Galatasaray: Yatırımcıya karşı hassas davrandık

Galatasaray: Yatırımcıya karşı hassas davrandık
refid:4876012 ilişkili resim dosyası

Uzun zamandır yeniden yapılanma süreci içinde olduğu bilinen Galatasaray’da ilk sinyal halka açık şirket olan Galatasaray Sportif ve Galatasaray Futbol İşletmeleri şirketlerinin birleşmeleri ile geldi. Galatasaray Spor Kulübü Hukuk İşleri Sorumlusu Mehmet Helvacı, birleşmeye yönelik yapılan açıklama konusunda "Yatırımcılarımıza karşı hassasız bu nedenle bildirimi yaptık" dedi.

Şirketin borsaya yaptığı açıklamanın ardından hisseler cuma günü yüzde 17.5 geriledi.

KAMUYU BİLGİLENDİRDİK: Helvacı, birleşmenin fikir aşamasında olduğunu ve fizibilite çalışmalarını yaptıklarını belirterek, "Henüz birleşme sözkonusu değil. Çalışmalara ilişkin yatırımcılarımıza karşı duyduğumuz hassasiyet nedeniyle kamuoyunu bilgilendirdik" dedi. Her şirket birleşmesinde nedenlerin aynı olduğunu savunan Helvacı, birleşmenin futbolcu harcamalarına kaynak yaratılmak için yapılıp yapılmadığı konusundaki soruya ise "Böyle birşey sözkonusu değil" yanıtını verdi.

BJK’NİN YAPISINA DÖNÜYOR: Galatasaray Sportif ile Futbol A.Ş’nin birleşmesi Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzospor’un halka açık şirketleri arasında, Beşiktaş Futbol Yatırımları şirketi ile ile aynı yapıya kavuşacak. Böylece şirketin birleşmesiyle birlikte Galatasaray Sportif bir gelir-gider şirketi halini alacak. Bu birleşmeyle, Futbol A.Ş’nin gider yükünün hafifletilmesi ve Sportif’ten elde edilen gelirler ile yeni transferlere gelir yaratılması amaçlanıyor. Beşiktaş Futbol Yatırımları bir gelir gider şirketi olarak halka açıldı. Şirketin futbolculara ait tüm harcamaları da bu halka açık şirketin bünyesinde bulunuyor.

YÜZDE 68’İ YABANCIDA: Galatasaray Sportif ile Futbol A.Ş’nin birleşmesiyle giderlerden dolayı kárlılıkta düşüş beklenirken, yatırımcılar bu birleşmeye borsada hisse satışıyla tepki gösterdi. Açıklamanın ardından hisseler cuma günü yüzde 1.5 oranında değer yitirdi. Şubat 2002’de halka açıldığı tarihten bu yana 93 milyon dolarlık temettü dağıtan Galatasaray Sportif’in bu birleşmenin ardından dağıtacağı temettüde de düşüş yaşaması bekleniyor. Hatta giderler nedeniyle zarar açıklamasının gündeme gelebileceği yorumları yapılırken, şirketin artık yatırımcısını borsada hisse senedi performansı ile başbaşa bırakacağı tahminleri yapılıyor. Galatasaray Sportif’in bir yöneticisi bu birleşme nedeniyle hisselerdeki kayıp için "Yatırımcıların takdiridir" yorumunu yapıyor. İşlem gören hisselerin yüzde 68’ini elinde bulunduran ve George Soros’unda aralarında bulunduğu yabancı kurumsal yatırımcıların bu birleşmeye karşı çıkabileceği ve dava yoluna gidebileceği söyleniyor.

Dört büyük kulübün halka açılma modelleri

GALATASARAY SPORTİF: Yüzde 37.05’i halka açık olan şirketin yüzde 63’ü Galatasaray Spor ve Futbol İşletmeciliği’ne ait. Galatasaray Kulübü’nün tüm gelirleri Galatasaray Sportif’te toplanıyor. Şirketin futbolcu lisansları ve harcamalar ise Galatasaray Futbol Yatırımları’nda bulunuyor. Yani, Galatasaray Sprotif sadece bir gelir şirketi yapısına sahip bulunuyor.

BEŞİKTAŞ FUTBOL YATIRIMLARI: Gelir ve giderler yüzde 15’i halka açık olan Beşiktaş Futbol Yatırımları’nın bünyesinde bulunuyor. Şirket aldığı bir kararla Beşiktaş Jimnastik Klubünün sahip olduğu yüzde 15 oranındaki hisseleride 2 yıl içinde satmak için Yatırım Finansman Menkul Değerler’e yetki verdi. Yüzde 2.5 hissenin yurtdışındaki kurumsal yatırımcılara satışıyla halka açıklık oranı yüzde 17.5’e çıktı. Satış tamamlanınca halka açıklık oranı yüzde 30’a ulaşacak.

FENERBAHÇE SPORTİF: Yüzde 15’i halka açık bulunan Fenerbahçe Sportif de gelirlerin toplandığı bir şirket yapısına sahip. Kulübün reklam gelirleri, televizyon yayın hakkı gelirleri, alışveriş merkezi gelirleri, stad gelirleri, forma reklam gelirleri ve Feneryum mağazalarının gelirleri bu şirketin bünyesinde toplanıyor. Şirketin giderleri sadece idari giderlerden oluşuyor. Bu giderler gelirlerin yüzde 10’unu aşamıyor. Futbolcular ve transfer harcamaları ise aktarılmıyor. Bu harcamalar Fenerbahçe Spor Kulübün üzerinde bulunuyor.

TRABZONSPOR SPORTİF: Yüzde 25’i halka açık olan Trabzonspor Sportif Yatırım ve Ticaret AŞ ’nin yapısı gelirlerin toplandığı bir şirket şeklinde. Şirket, Trabzonspor ’un marka değerini, pazarlama, reklám ve sponsorluk anlaşmaları ve TV yayın gelirlerini bünyesinde bulunduruyor. Bütün teknik kadro ve futbolcular yani giderler Trabzonspor Kulubü Derneği’nin tamamına sahip olduğu Trabzonspor Futbol İşletmeciliği A.Ş.’nin bünyesinde bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle