GeriEkonomi Galataport'un bedeli 49 yılda ödenecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Galataport'un bedeli 49 yılda ödenecek

Galataport ihalesine en yüksek teklifi veren konsorsiyumun ortaklarından Çeçen Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, ödemelerin inşaat süresi olan 3 yılın bitiminden itibaren başlayacağını ve ihale bedelinin toplam 49 yılda tamamlanacağını açıkladı.

Galataport ihalesinde 3 milyar 538.5 milyon euro ile (4.3 milyar dolar) en yüksek teklifi veren Royal Caribbean Cruises önderliğindeki konsorsiyumun ortaklarından Çeçen Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, konuşla ilgili soruları yanıtladı. Çeçen, bu projenin, bir yap-işlet-devret (YİD) , projenin ayrıntılarının Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) tarafından iki yıl evvel belirlenerek kesinleştiğini, tüm firmaların da tekliflerini buna göre hazırladığını vurguladı.

3 yıllık dönemde 300-400 milyon dolarlık yatırım öngördüklerini söyleyen Çeçen, bu rakamın yapılacak işler sırasında ortaya çıkacak güçlendirme veya benzeri işler nedeniyle değişebileceğine işaret etti.

DETAYLAR, İHALE ONAYININ ARDINDAN

İhalenin henüz onaylanmadığını, onay beklediklerini kaydeden Çeçen, onayın ardından konsorsiyum olarak detaylı bir açıklama yapacaklarını ifade etti.

YILDA 100 BİN ZENGİN TURİST

Çeçen, projenin hayata geçirilmesiyle birlikte, İstanbul'a yılda 80-100 bin zengin turist çekileceğini ve bunların dünyanın en çok para harcayan turistleri olduğunu kaydetti. Yabancı sermayenin gelişinin, ülkenin ekonomik göstergelerinin bir sonucu olduğunu da söyleyen Çeçen, “mülk devletin, isterse bu kadar geliri olan bir mülkü yeniden satabilir. Tarihi doku iyileştiriliyor. Gökdelen falan dikilmeyecek. Proje dışında bir şey yapmak mümkün değil” diye konuştu.

GALATAPORT PROJESİ

Galataport, 100 bin metrekare alanı kapsayan bir proje. Projede 4-5 yıldızlı otellerin yanı sıra free shop, fast-food yerleri ile 600 metre uzunluğunda bir kruvaziyer limanı, gümrük ve yolcu salonları bulunuyor. Proje, Karaköy İskelesi'nden başlayarak yaklaşık 1200 metrelik sahil şeridinde gerçekleştirilecek. Projenin süresi, 3 yılı yatırım, 46 yılı da işletme süresi olmak üzere toplam 49 yıl olacak.

Tesis, en az 1'i uluslararası standartlarda 5 yıldızlı olmak üzere uluslararası zincirler tarafından işletilecek nitelikte 2 adet otel, apart oteller ve dükkanlar, satış ünitelerinin yeme içme alanları, sinema, müze gibi eğlence tesisleri, otopark, kapalı garaj gibi yapılar ve bunlara ilişkin altyapı ile teknik mahallerden oluşacak.

ÖDEME TAKVİMİ

İbrahim Çeçen'in verdiği bilgiye göre, ödemeler inşaat süresi olan 3 yılın bitiminden itibaren başlayacak. Yıllık başlangıçta KDV hariç 3 milyon dolar ödenecek. İhale bedeli 4'ncü yıldan itibaren KDV hariç 3.5 milyon euro başlangıç taksidi ve her yıl yüzde 10.75'lik artış ile ödenecek.

Taksitler, yatırımın geri dönüşünden, yani 15'inci yıldan sonra yükselecek ve toplam 49 yılda ihale bedeli ödenecek.   Şirketin 15'nci yılda ödeyeceği taksit KDV hariç 10 milyon 760 bin euro olacak. Şirket, 20'inci yılda 17 milyon 929 bin, 30'uncu yılda 49 milyon 774 bin, 40'ıncı yılda 138 milyon 179 bin, 49'uncu yılda 346 milyon 367 bin euro taksit ödeyecek. Toplam taksit ödemesi 3 milyar 538 milyon 449 bin 233 euro olacak.

KONSORSİYUMUN YAPISI

Konsorsiyumda, Royal Caribbean Cruises yüzde 21, Global Yatırım Holding yüzde 21, Çeçen Holding (IC Antbel Antalya Belek Turizm Yatırımları A.Ş) yüzde 20, Limak İnşaat da yüzde 3 paya sahip bulunuyor. Geriye kalan paylar ise Sasso Holding ve Triparty Miscellaneous LLC firmasına ait durumda.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle