GeriEkonomi Galataport'a ikinci fren
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Galataport'a ikinci fren

Galataport ihalesinde, imar planındaki değişikliği onaylayan Kültür ve Turizm Bakanlığı işlemine dönük Danıştay 6. Dairesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararının, Yüksek Planlama Kurulu'ndaki (YPK) onay sürecini durduracağı bildirildi.

Konuya yakın çevreler ve yetkililerden alınan bilgiye göre, yürütmeyi durdurma kararı kaldırılmadıkça, YPK'dan bir karar çıkmasının zor olduğu ifade ediliyor.

Burada İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin davacı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da davalı olduğu hatırlatılırken, Danıştay 6. Dairesi'nin bu kararına karşı Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın itiraz hakkı bulunuyor. Bunun yanında, Bakanlığın gereğinin yapılması için Türkiye Denizcilik İşletmeleri ve Özelleştirme İdaresi'ne kararı gönderme seçeneğinin de bulunduğu belirtiliyor.

Böyle bir durumda izlenecek yol ise henüz kesinlik kazanmadı. Burada Denizcilik İşletmeleri'nin şartların değişmesini gerekçe göstererek iptal yoluna gitme ihtimali bulunuyor. Böyle bir durumda ise Özelleştirme İdaresi'nin ihaleyi yenilemesi gerekeceği vurgulanıyor.

DANIŞTAY KARARI

Danıştay 6. Dairesi, İstanbul Salıpazarı bölgesinde kruvaziyer yat limanı yapımına ilişkin imar planındaki değişikliğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca onaylanmasına ilişkin işlemin yürütmesini dün durdurmuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle