GeriEkonomi Galataport'a 3.5 milyar euroluk teklif
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Galataport'a 3.5 milyar euroluk teklif

İstanbul Salıpazarı'nın çevresini değiştirecek Galataport ihalesinde en yüksek teklifi, 3 milyar 538 milyon 449 bin 233 euro ile Royal Ortaklığı verdi.

İstanbul Salıpazarı Karaköy Kruvaziyer Liman Turizm Ticaret Kompleksi'nin (Galataport) ”yap-işlet-devret” modeli çerçevesinde açılan ihalesinde en yüksek teklifi, 3 milyar 538 milyon 449 bin 233 euro ile Royal Caribbean Cruises Ltd'nin önderliğindeki konsorsiyum verdi.

Galataport projesi için oluşturulan ihale komisyonu, Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) Genel Müdürlüğü VIP Salonu'nda, yeterliliği alan 3 konsorsiyumun verdiği teklifleri noter huzurunda açtı.

İhale Komisyonu Başkanı TDİ Genel Müdür Yardımcısı Tevfik Küçük, projeye ilişkin en yüksek teklifi, KDV hariç, 3 milyar 538 milyon 449 bin 233 euro ile Royal Caribbean Cruises Ltd'nin önderliğindeki konsorsiyumun, ikinci büyük teklifi 1 milyar 362 milyon 72 bin 92 euro ile Tepe İnşaat Sanayi öncülüğündeki konsorsiyumun, en düşük teklifi de 1 milyar 4 milyon 723 bin 972 euro ile Finans Gayrimenkul Geliştirme İnşaat ve Yatırım A.Ş önderliğindeki konsorsiyumun verdiğini söyledi.

Küçük, ihalenin somut neticesinin Yüksek Planlama Kurulu'nun onayını müteakip kamuoyuna açıklanacağını bildirdi.

49 YILLIK İŞLETME HAKKI

Verilen bilgiye göre, ihaleyi kazanacak konsorsiyum, İstanbul Salıpazarı Karaköy Kruvaziyer Liman Turizm Ticaret Kompleksi'ni tamamladıktan sonra 49 yıl işletecek, daha sonra da kompleksi TDİ'ye devredecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle