GeriEkonomi Galataport’un akıbeti hukuk darboğazında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Galataport’un akıbeti hukuk darboğazında

Galataport’un akıbeti hukuk darboğazında
refid:3861082 ilişkili resim dosyası

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Galataport ihalesi konusunda Danıştay 6. Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararını hukukçularla incelediklerini söyledi. Şener’in YPK kararını "imzalamam" dediği Galataport’ta nihai sonucu belirleyecek üç hukuki seçenek bulunuyor.

BAŞBAKAN Yardımcısı Abdüllatif Şener’in, Ofer-Kutman’a devri mümkün kılacak olan onay belgesi niteliğindeki YPK kararını "kesinlikle imzalamamam" dediği Galataport ihalesinin akibeti, yargı süreçleri nedeniyle de karmaşık bir hukuk darboğazında. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın dün Davos’ta "Hukukçularla ve ÖİB yetkilileriyle kararı inceliyoruz" dediği Galataport ihalesinde, hükümetin vereceği nihai kararı etkileyecek üç hukuki seçenek bulunuyor.

GENEL KURUL KALDIRABİLİR:

Şener, kararı imzalamama gerekçesini, Danıştay 6. Dairesi’nin imar planıyla ilgili olarak verdiği yürütmeyi durdurma kararına dayandırıyor. Turizm Bakanlığı’nın imar planı yetkisi bulunmadığını karara bağlayan 6. Daire’nin bu kararının itiraz aşaması sürüyor. Bakanlığın itirazı durumunda, bir olasılık olarak, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, 6. Daire’nin yürütmeyi durdurma kararını kaldırabilir. Bu durumda imar planı tekrar hukuki geçerlilik kazanacağı için YPK kararındaki tıkanma "hukuken" aşılabilir. Bu durumda YPK kararı için, "imar planı" davasının sonucunun beklenmesi gerekiyor.

13. DAİRE’DEKİ İPTAL DAVALARI:

Gemi-İş Sendikası ile Hukukçular birliği Danıştay 13. Dairesi’ne ayrı ayrı açtıkları iki davada, ihalenin iptalini talep ettiler. 13. Daire iptal istemini reddedirse, ihale işlemi hukuki geçerlilik kazanır.

ÖİB İMAR PLANI HAZIRLAYABİLİR:

Anayasa Mahkemesi kararı uyarınca "imar planı" hazırlama yetkisine sahip olan Özelleştirme İdaresi süratle yeni bir imar planı hazırlayıp ÖYK onayına sunabilir. ÖYK da bunu onaylarsa yine Galataport ihalesinin önündeki hukuki engel kalkar. Ancak yeni bir imar planı hazırlamanın işin doğası gereği (şerhler, tapu kayıtları) uzun süreceğini belirten yetkililer, bunun zaman alacağını, mevcut ihalenin bu kadar uzun süre askıda kalamayacağını belirtiyor.
/images/100/0x0/55ea0e16f018fbb8f867f889


Şener yine imzalamayacak

YPK kararını, Danıştay 6. Daire Dairesi’nin, Turizm Bakanlığı’nın imar planını geçersiz bulması nedeniyle imzalamayan Şener, imzalamama kararını resmi bir belgeye dönüştürmedi. Bu da Danıştay’daki üç davanın nihai olarak sonuçlanmaması ve ÖİB’nin yeni bir imar planı hazırlama olanağına sahip olmasından kaynaklanıyor. Ancak Şener, bu davalar ne şekilde sonuçlanırsa sonuçlansın Galataport’a ilişkin YPK kararını imzalamayacak. Hürriyet’e bilgi veren Şener’e yakın kaynaklar, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bu karar sadece Şener’in elini kolaylaştırdı. Danıştay 6.Dairesi yürütmeyi durdurma kararı vermeseydi bile Şener, ödeme koşulları ve devletin kendisini tam garanti altına almaması nedeniyle yine imzalamayacaktı."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle