GeriEkonomi Galataport’u iptal ettim yeniden ihaleye çıkıyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Galataport’u iptal ettim yeniden ihaleye çıkıyoruz

Galataport’u iptal ettim yeniden ihaleye çıkıyoruz
refid:3886658 ilişkili resim dosyası

Galataport ihalesinin iptal kararı Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından onaylanırken, karar Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne bildirildi. Bundan sonraki süreçte Özelleştirme İdaresi, yeni bir imar planı yapacak. Buna göre proje üzerinde çalışılarak yeni bir ihaleye çıkılabilecek.

İHALESİ 16 Eylül 2005 tarihinde yapılan Galataport’ta süreç yeniden başlayacak. Danıştay 6. Dairesi, İstanbul Salıpazarı bölgesinde kruvaziyer yat limanı yapımına ilişkin imar planındaki değişiklikle ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yetkili olmadığı gerekçesiyle yürütmesini durdurmasının ardından, ihalenin iptal kararı Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından onaylandı. İsrailli işadamı Sami Ofer ile Global Holding’in başkanı Menmet Kutman’ın öncülük ettiği Royal Caribbean Ortak Girişim Grubu’nun 49 yıl için 3.5 milyar Euro teklif ettiği Galataport’ta bundan sonraki süreci Özelleştirme İdaresi yürütecek.

UNAKITAN ONAYLADI: Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Galataport ihalesinin iptal edildiğini belirterek, "Ben Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin (TDİ) iptal kararını onayladım. Bu durumda yeni süreç başlatıyoruz" diye konuştu. NTV/CNBC-e ortak yayınında soruları yanıtlayan Unakıtan, Danıştay’ın imar planına ilişkin gerekçeli kararına göre Özelleştirme İdaresi’nin yeniden ihale yapacağını söyledi. Mevcut mimari projelerle ihaleye çıkmayacaklarını belirten Unakıtan, TDİ’nin alıcı firmaya gerekli bildirimde bulunacağını kaydetti.

TDİ’YE BİLDİRİLDİ: Galataport ihalesinde iptal kararı Maliye Bakanı Unakıtan tarafından onaylanırken, karar Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne bildirildi. Alınan bilgiye göre, TDİ İhale Komisyonu’nun aldığı iptal kararı Özelleştirme İdaresi’ne bildirilirken, dün akşam itibariyle Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından onaylandı ve ihale iptal olmuş oldu. Bu kararın, Özelleştirme İdaresi tarafından TDİ’ye bildirildiği öğrenildi.

YENİ İHALEYİ ÖİB YAPACAK: Bu arada iptalle birlikte, Özelleştirme İdaresi’nin ihale yapmasının önü açılırken, İdare’nin öncelikle yeniden imar planı yapacağı belirtiliyor. Bunun ardından, yenilenen imar planına göre proje üzerinde çalışılacak ve yeni bir ihale yapılması gündeme gelecek.

ÜÇ TALİBİ VARDI: Galataport ihalesi, 16 Eylül 2005 tarihinde, Denizcilik İşletmeleri tarafından 49 yıllığına yap-işlet-devret modeli ile yapıldı. İsrailli işadamı Sami Ofer’in şirketinin de içinde bulunduğu Royal Caribbean Ortak Girişim Grubu, diğer iki rakibini açık ara geride bırakarak Galataport için 3.5 milyar Euro önerdi. Projenin süresi, 3 yılı yatırım, 46 yılı da işletme süresi olmak üzere toplam 49 yılı kapsıyordu. Ödeme planı ve Ofer’in Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşmeyle de gündeme gelen Galataport ihalesinde, Tepe İnşaat Ortak Girişim Grubu 1 milyar 362 milyon Euro, Finans Gayrimenkul Ortak Girişim Grubu da 1 milyar 4 milyon Euro teklif vermişti. Royal Caribbean, Global Yatırım, Rouse TRI Party, Sasso Holding, IC Antbel Antalya ve Limak İnşaat yer aldı.

Ulan Maliye Bakanı’ndan niye korkuyorsunuz oğlum

MALİYE Bakanı Kemal Unakıtan, Kayseri’de CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve kendisini eleştirenlere, "Ulan Maliye Bakanı’ndan niye bu kadar korkuyorsunuz oğlum?" diye seslendi. Unakıtan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ’la birlikte geldiği Kayseri’de Boydak Grubu’na ait 4 fabrikanın ek tesislerinin açılışına katıldı. Bakan Unakıtan burada, muhalafete yüklenerek şunları söyledi: "Bizim paramız çok değersizdi. Ülkeler arasında en değersiz bizim paramızdı. Paramıza değer kazandırmak AKP hükümetine nasip oldu. Yahu Afrika’ya bakın. Afrika’nın yerlileri var. Adamlar tam tam oynuyor, onların parası bile bizim paramızdan değerli haldeydi. Şimdi bizim paramız en değerli paralar arasında."

Yabancı ortaklarımıza karşı zor durumda kaldık

GALATAPORT ihalesini kazanan konsorsiyumum ortaklarından biri olan IC Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, "Ülke için hayırlısı ne ise o olsun" derken, özelleştirmelerdeki iptal kararlarının yabancı yatırımcı açısından hoş olmadığını vurguladı. "En azından bir karara varılmasıyla biz rahatlamış olduk" diyen Çeçen, "Yabancı ortaklarımıza karşı belirsizlikten kurtulduk hiç olmazsa. Bir karara varılması 4.5 ay sürer mi? Bir şey ya vardır ya yoktur, bunu yabancı ortaklarımıza anlatmakta zorlanıyorduk" dedi.

SÜRECİ İZLERİZ: Kendilerine resmi bir bildirim yapılmadığını söyleyen Çeçen, "Bu aşamada bizim yapabileceğimiz bir şey yok" dedi. Sürecin yeniden başlatılarak ihaleye çıkılması durumunda Galataport ihalesine girmeleri konusunda ise "Şu anda öyle bir irademiz yok" diyen Çeçen, "Gelinen bu aşamadan sonra süreci izleriz, ihale hangi şartlarda yenilecek, nasıl bir proje geliştirilecek bunları görmeden bir şey söyleyemeyiz" diye konuştu.

ÜLKE ZARAR GÖRÜYOR: Galataport projesi için oluşturulan ortaklığın gündemine başka yatırımlar alıp almayacağı sorusunu ise Çeçen şöyle yanıtladı: "İlk denememiz başarısız oldu. Bu proje için dünyanın en büyük grupları bir araya geldi ama bu aşamada onların önüne sunacağımız bir şey yok. Tüpraş gibi ülkenin en büyük ihalesi bile üstelik para alındıktan sonra iptal ediliyorsa ne diyebiliriz ki? Bunlar yabancıyı etkiliyor, bundan Türkiye zarar görüyor."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle