GeriEkonomi Galataport’ta karar benim gerekirse ihaleyi yenileriz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Galataport’ta karar benim gerekirse ihaleyi yenileriz

Galataport’ta karar benim gerekirse ihaleyi yenileriz
refid:3875951 ilişkili resim dosyası

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Galataport ile ilgili ihaleyi şu anda iptal etsek bile ihaleden biz vazgeçmeyiz. Yeni bir şekliyle bunu ihale ederiz. Yani bu yeniden ihale edilecektir" dedi. Erdoğan, iade kararının ’kişiye özel bir karar’ olmadığını da vurguladı.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından Galataport ihalesinin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na (ÖİB) iadesiyle ilgili olarak, "Galataport ile ilgili bir defa ihaleyi şu anda iptal etsek bile ihaleden biz vazgeçmeyiz" dedi. Erdoğan, Romanya Başbakanı Calin Popescu Tariceanu ile düzenledikleri ortak basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

KİŞİYE BAĞIMLI DEĞİL:

Tayyip Erdoğan, Galataport ihalesi ile ilgili hükümetin nasıl bir yol izleyeceği sorusu üzerine şunları söyledi: "Galataport ihalesiyle ilgili medyada bir çok şeyler yazılıyor, söyleniyor. Kişiye bağımlı bir karar söz konusu değil. Şu anda gerek bağımsız kurumlar gerekse bu konuyla ilgili yargı organı değerlendirdi. Bütün bunlar göz önüne alınarak, bunlar önümüze gelecektir. Önümüze geldikten sonra da nihai kararı ona göre biz vereceğiz. Ve bu nihai karar da değerlendirildikten sonra açıklanacaktır. DPT bir onay organı değildir. DPT bir danışma kuruludur. Bu konuda YPK’da onay makamı şahsımdır. Ben onay verirsem YPK kararı çıkar. Ben onay vermediğim zaman YPK kararı çıkmaz. Dışında bir arkadaşın vereceği kararla değil, benim onayımla yürürlüğe girer. Veya benim onayım olmazsa yürürlüğe girmez."

YENİDEN İHALE EDİLİR:

 Galataport ile ilgili kararı verndikten sonra bunu kamuoyu ile paylaşacaklarını belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu: "Galataport ile ilgili bir defa ihaleyi şu anda iptal etsek bile ihaleden biz vazgeçmeyiz. Yeni bir şekliyle bunu ihale ederiz. Yani bu yeniden ihale edilecektir. En kötü ihtimalle ben basın mensubu arkadaşlarıma duyurayım. Yeni ihalenin şekli nasıl olacaktır, onu da açıkladığımızda zaten göreceksiniz."

MUMCU’DAN DESTEK:

 Bu arada Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu, Abdüllatif Şener’in Galataport ile ilgili tavrını olumlu değerlendirirken, "Belki hükümet için bir nazar boncuğu anlamı taşır ancak hükümeti ahlaki ve hukuki mesuliyetten kurtarmaz" şeklinde konuştu.

Şener: İade hukuki bir gereklilikti

BAŞBAKAN Yardımcısı Abdüllatif Şener, Galataport "uygulama sözleşmesi" dosyasının, kendisine bağlı DPT tarafından ÖİB’e geri gönderilmesi işlemi için, "İade, hukuki bir gereklilikti" yorumunu yaptı. Dosyanın ÖİB’e "yeniden gözden geçirilmek" üzere gönderildiğini belirten Şener, "Bunu değerlendirecek olan artık ÖİB’dir. Süreci bundan sonra nasıl götüreceklerine dair kararı doğrudan doğruya ÖİB verecek" dedi. Şener, dün sabah SPK’nın Almanya ile birlikte AB’ye uyum doğrultusunda hazırladıkları "eşleştirme" projeiyle ilgili bir toplantıya katıldı. Şener, Danıştay kararının ardından, DPT ile ÖİB’in hukuki çalışmayı birlikte yürüttüğünü ve iki kurumun bu son işlemde "mutabık" kaldığını kaydetti. Galataport dosyasının YPK onayı için DPT’ye 29 Eylül 2005’te gönderildiğini, ancak inceleme sürerken de konuya ilişkin bazı yargı kararlarını çıktığını anımsatan Şener, şunları söyledi: "Anayasa Mahkemesi, imar yetkisini ÖİB’e veren kanun maddesinin Anayasa’ya uygun olduğuna karar verdi. (İmar yetkisi ÖİB’e aittir) denildi. Danıştay 6. Dairesi de Turizm Bakanlığı’nın imar planı için yürütmeyi durdurma kararı verdi. 6. Daire, Turizm Bakanlığı’nın imar yetkisi bulunmadığına, yetkinin ÖİB’e ait olduğunu söyledi ve yetkisiz olarak yapılan imarın durdurulmasına karar verdi."

Kilci: İhaleyi ancak TDİ iptal edebilir

ÖİB Başkanı Metin Kilci, NTV’nin sorularını yanıtlarken, YPK sekreteryasının önceki akşam iade ettiği dosya üzerinde kısa bir inceleme yaparak, Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne (TDİ) vereceklerini söyledi. İhalenin Yap-İşlet-Devret (YİD) modeline göre yapıldığını anımsatan Kilci, bu nedenle ihale iptalinin de TDİ tarafından yapılması gerektiğini söyledi. Kilci, "Biz değerlendirmemizi yaparız ihale komisyonu bir karar alır bu karar yeniden Bakana arzedilmek için bize gelir" diye konuştu.

DANIŞTAY’A BAKLIM:

ÖİB Başkanı, TDİ’nin ihaleyi iptal edip etmeyeceği sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Bu konuda bir yorum yapmak yerine, Danıştay 6. Dairesi’nin kararına bakmak gerekir. Bu karar sıradan bir yürütmeyi durdurma kararı değil. Çok kapsamlı gerekçesi var. Bir takım hukuki süreci tamamlamak adına esastan verilecek kararı beklemeyecek bir durum ortaya çıkabilir. Bunun bunmun değerlendirmesini TDİ yönetimi yapacak ve kararını verecek." Kilci, yürütmeyi durdurma kararı verilen imar planının Kültür ve Turizim Bakanlığı’nca onaylandığını hatırlatarak, şöyle dedi: "yeni bir imar planı yapılacaksa ÖİB yapacak ve ÖYK tarafndan da onaylanacak. Bunun dayanağı kanun, yönetmelik değil. Yönetmelik iptal edilmişti. İmar planıyla ilgili süreçte, çok önemli yapısal değişiklikler söz konusu. Anayasa mahkemnesi ve Danıştay tarafından verilen karar olayı yeniden değerlendirmleyi gerekli kılıyor."

Yıldırım: Türkiye kaybedecek

ULAŞTIRMA Bakanı Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’e bağlı DPT’nin Galataport ihalesini Özelelleştirme İdaresi’ne (ÖİB) iade etmesiyle ilgili olarak "Türkiye kaybedecek" yorumunda bulundu. Galataport ihalesinin iadesini Hürriyet’e değerlendiren Bakan Binali Yıldırım, Galataport ihalesinin en ucuz teklif veren konsorsiyuma bile verilmesinin Türkiye’nin yararına olacağını belirterek, "Projenin olduğu bölge İstanbul’un en önemli yerlerinden biri. Böyle bir yer şu an yılda sadece 5 milyon dolar getiriyor. Çok yazık. Zaman kaybedilmesi Türkiye’nin zararınadır. Türkiye kaybedecek" dedi. İhalenin ÖİB’ye iadesinin bir iptal anlamına gelmediğini ifade eden Yıldırım, daha iptal olup olmayacağı konusunda izlenecek yollar olduğunu söyledi. Yargı kararlarına dikkat çeken Bakan Yıldırım, şöyle konuştu: "Bundan sonra iki ihtimal kalmaktadır. Ya hukuki süreç beklenecek ya da iptal yoluna gidilip, yeni bir ihale yapılacak. Bu konuda kabine üyeleri arasında bir görüş ayrılığı bulunmamaktadır. Ortada hukuki bir süreç var."

Ağar: İhale vicdanları rahatsız etmişti


DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Galataport ihalesinin vicdanları rahatsız ettiğini ve bugün itibarıyla artık hükümsüz kalmasından dolayı memnun olduğunu ifade etti. Ağar, şöyle konuştu: "Vicdanları öylesine rahatsız eden söylentiler vardı ki hükümetin içerisindeki bakanları bile gönülden rıza göstermemiştir bu ihalenin bu şekilde yapılmış ve tamamlanmış olmasına. Nitekim yargı kararıyla ve hükümetteki bir bakanlık kararıyla vicdanları rahatsız eden bu ihale bugün itibarıyla hükümsüz hale gelmiştir. Sadece bununla da kalmamıştır, diğer başka ihaleler üzerindeki şaibe bulutlarının eksik olmadığını söylemek lazım. Bu tür şaibeler bu tür söylentiler bu tür sonuçlar olmasın diye iktidara gelenlerin, iktidara geldikten kısa bir zaman içerisinde aynı şartlar içinde boğulmaları milletimizin yüksek takdiri içerisindedir. Türkiye’nin kıt kaynakları, yetim hakları hiç kimsenin keyfi kararları ile dağıtılamaz."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle