GeriEkonomi Galataport’ta iptal yolunu Özelleştirme İdaresi açtı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Galataport’ta iptal yolunu Özelleştirme İdaresi açtı

Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararları ve Yüksek Planlama Kurulu’nun (YPK) bağlı bulunduğu Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in imzalamama tavrıyla gündeme oturan Galataport’un, bu süreçlerden bağımsız olarak finali göründü.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) yeni farkettiği Anayasa Mahkemesi’nin kararından kaynaklanan son gelişmeye göre; ÖİB, Danıştay’da yürütmeyi durdurma kararı kalksa ya da esastan karar idare lehinde çıksa bile Temmuz 2005’te yaptığı yasa değişikliğinin o dönemde öngörülmeyen bir sonucu olarak ihaleyi iptal etmek zorunda kalacak. Galataport’u sona taşıyan süreç şöyle gelişti:

LEHTEKİ KARAR ALEYHE DÖNDÜ:

ÖİB, 21 Temmuz 2005 tarihli Özelleştirme Yasası değişikliği ile, limanlarda imar planı yapma yetkisini Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan aldı. Anayasa Mahkemesi’nin kısa süre önce aldığı kararla bu maddenin kuruvaziyer limanlarındaki yetki hariç diğer bölümünü iptal etmesi, bu yönüyle Galataport’a geçiş vizesi verdiği için ÖİB lehinde oldu. Danıştay 6. Dairesi’nin projenin yürütmesini durdurma kararı ile aynı gün çıkan ters yöndeki Anayasa Mahkemesi kararı, gelinen süreçte ise iptali zorunlu hale getirdi.

KARAR TERS TEPTİ:

Galataport’a ilişkin imar planı değişikliği, Özelleştirme Yasası’nın ilgili bölümü değiştirilmeden önce yapılmıştı. Dolayısıyla plan yetkinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda olduğu eski mevzuata dayanıyordu. Danıştay’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın aleyhindeki yürütmeyi durdurma kararı ile süreç otomatik olarak durdu. Bu aşamada yeni mevzuat geçerli olduğundan ÖİB yetkili konuma geldi. Bu nedenle mevcut durum ihaleyi durdurmakla birlikte iptal gerektirmediği gibi Danıştay, yürütmeyi durdurma kararını kaldırsa, hatta esastan alacağı karar, Galataport lehine olsa bile, ihale iptal edilmek zorunda kalınacak.

UNAKITAN BİLE İMZALAMAYACAK:

Bundan sonraki süreçte YPK, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararını gereği için ÖİB’ye gönderecek. Bu iade ile Anayasa Mahkemesi kararının vardığı nokta nedeniyle işlemin gereği eski planın, dolayısıyla ihalenin iptal edilip ÖİB tarafından yeni bir plan ve yeni bir ihale yapılması gerekecek. Ayrıca, yürütmeyi durdurma kararı ile tüm taraflar Galataport’a ilişkin işlemlerini durdurmak zorunda kaldıkları için Şener ve Unakıtan dahil hiçbir YPK üyesi, istese de kararı imzalayamayacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle