GeriEkonomi Galataport’ta Danıştay’a bakarız kararımızı veririz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Galataport’ta Danıştay’a bakarız kararımızı veririz

Galataport’ta Danıştay’a bakarız kararımızı veririz
refid:3854557 ilişkili resim dosyası

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Galataport konusunda Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı var. Özelleştirme İdaresi’nde hukukçular bunu inceliyor. Bunun sonucunda bir karar vereceğiz" dedi.

MALİYE Bakanı Kemal Unakıtan, Galataport ihalesini imzalamayacağı söylenen Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in tavrına ilişkin, "Bana bir şey söylemedi" dedi. Galataport ile ilgili Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararının Özelleştirme İdaresi hukukçularınca incelendiğini belirten Unakıtan, bu incelemenin sonucunda bir karar vereceklerini açıkladı.

TÜRKİYE’NİN FİYATI ARTTI: Başbakan Tayyip Erdoğan ile birlikte Davos’a gelen Unakıtan, ekonomideki başarıları nedeniyle herkesin Erdoğan’ı kutladığını söyledi. "Artık Türkiye eski Türkiye değil. O gayet açık ve net herkes tarafından kabul ediliyor" diyen Unakıtan, gazetecilere şu açıklamayı yaptı: "4-5 sene önce dünyanın hiçbir gündeminde olmayan Türkiye artık dünyanın her yerinde konuşulan bir ülke haline geldi. Türkiye gündem tayin eden bir ülke haline geldi. Dış politikadaki gerçekçi yaklaşımları, ekonomideki başarıları bunu getirdi. Artık Türkiye heryerde konuşulan ve yatırım yapılmak istenen bir ülke. Türk borsasındaki artış konusunda bir işadamı, ’beklediğimiz bir durumdu, sürpriz değil’ dedi. Bütün şirketleri dahil olmak üzere Türkiye inin değeri arttı, fiyatı arttı. Herkesin bunu bilmesi gerekir."

ŞENER BİR ŞEY SÖYLEMEDİ: Unakıtan, Şener’in Galataport ihalesiyle ilgili kendisine herhangi bir şey söylemediğini bildirdi. Ancak, Danıştay’ın ihaleye ilişkin aldığı bir yürütmeyi durdurma kararı olduğuna işaret eden Unakıtan, bu kararın da Özelleştirme İdaresi hukukçularınca incelendiğini belirterek, şöyle dedi: "Bu karar ne olur, şu aşamada bilmem mümkün değil. Bu değerlendirmeler sonucu net bir karar alınacak. Bu karara göre de yürüyeceğiz." "Yazılanlar, çizilenler, bu konu biraz da polemik mevzuu oldu. Herkes bir taraftan bir şey söyledi" diyen Unakıtan şöyle devam etti: "Orada ihale, son derece şeffaf, herkese açık yapıldı. Ancak Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararına bakacağız. O gerekçenin içinde zannediyorum imar planıyla ilgili bir yürütmeyi durdurma hususu var. Onları hukukçular inceliyor. Sonrasında Özelleştirme İdaresi olarak bir karar vereceğiz. Sonra da bu kararı siyasi iradeye dönüştüreceğiz."

OFER DOĞRU SÖYLÜYOR: Unakıtan, Davos’ta bulunan Eyal Ofer’in kendisiyle görüşme talebinin olmadığını da bildidi. Unakıtan, Ofer’in ihaleyle ilgili değerlendinmeleri için de, "doğru söylüyor. Gayet açık, şeffaf bir ihale yapıldı. Bu tür özelleştirmelerde kaybeden Türkiye oluyor" dedi. Unakıtan, bu yılki özelleştirmelere ilişkin de şöyle konuştu: "En çabuk yapılacak özelleştirme, İzmir Limanı. Milli Piyango İdaresi’nin de bu sene içinde özelleştirileceğini tahmin ediyorum. Petkim’de de hazırlığımız var. Ama en öncelikli olan enerji dağıtımlarının özelleştirilmesi. Buna ilişkin bir Kanun hazırlığımız vardı."

Gözler Danıştay 13’üncü Dairesi’nde

GALATAPORT projesi ile ilgili Danıştay 6. Dairesi, projenin imar planları için iki yürütmeyi durdurma kararı alarak veto ederken, gözler ihalenin iptali için açılan davalarda Danıştay 13. Dairesi’nin vereceği karara çevrildi. AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Galataport’a ilişkin AKP’li Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca onaylanan imar planlarının iptali için Danıştay 6. Dairesi’nde açtığı davada, 7 Aralık’ta yürütmeyi durdurma kararı vermişti. 6. Daire, İstanbul Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava üzerine de oybirliği ile projenin imar planlarıyla ilgili ikinci yürütmeyi durdurma kararını almıştı. Kararın gerekçesinde, "İmar planının dayandığı yönetmeliğin daha önce Danıştay 6.Dairesi’nce iptal edilmesi ve özelleştirme bölgelerindeki imar planı değişikliği yapma yetkisinin Kıyı Kanunu’nda yapılan değişiklikle Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na verildiğine" vurgu yapılmıştı. İmar planları yargı kararıyla durdurulan Galataport projesi’nin de bu karar üzerine durdurulması gerektiği savunuluyor. Oya ARMUTÇU / ANKARA

Yorumları Göster
Yorumları Gizle